The impact of task-based intercultural language teaching on intercultural mindset development
Görev temelli kültürlerarası dil öğretiminin kültürlerarası zihniyet gelişimine etkisi
- Tez No: 1021171
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sekiz haftalık görev temelli kültürlerarası dil öğretimi programının 9. sınıf İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin kültürlerarası zihniyet gelişimi üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışmada kültürlerarası zihniyet; kültürlerarası farkındalık, sosyal-duygusal yeterlik ve belirsizliğe tahammülsüzlük boyutlarından oluşan çok boyutlu bir yapı olarak ele alınmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma, Malatya'daki bir devlet lisesinde öğrenim gören toplam 46 dokuzuncu sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Deney grubuna sekiz hafta boyunca görev temelli kültürlerarası öğretim programı uygulanırken kontrol grubunda mevcut öğretim süreci sürdürülmüştür. Veriler Kültürlerarası Farkındalık Ölçeği, Delaware Sosyal-Duygusal Yeterlik Ölçeği ve Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde ANCOVA, eşleştirilmiş örneklem t-testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, görev temelli kültürlerarası öğretim programının kültürlerarası farkındalık, sosyal-duygusal yeterlik ve belirsizliğe tahammülsüzlük üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir grup etkisi oluşturmadığını göstermiştir. Deney ve kontrol gruplarında anlamlı bir grup içi değişim de belirlenmemiştir. Elde edilen bulgular, sekiz haftalık kısa süreli görev temelli kültürlerarası öğretim programlarının kültürlerarası zihniyet boyutlarında istatistiksel olarak ölçülebilir değişimler oluşturmak için yeterli olmayabileceğine işaret etmektedir. Çalışma, kültürlerarası zihniyeti çok boyutlu bir yapı olarak ele alması ve lise düzeyinde deneysel kanıt sunması bakımından alana katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the impact of an eight-week task-based intercultural language teaching program on the development of intercultural mindset among 9th-grade EFL learners. In this study, intercultural mindset was conceptualized as a multidimensional construct consisting of intercultural awareness, social-emotional competence, and intolerance of uncertainty. A quasi-experimental pre-test/post-test control group design was employed in the study. The participants consisted of 46 ninth-grade students attending a public high school in Malatya, Türkiye. While the experimental group received an eight-week task-based intercultural teaching program, the control group continued with regular instruction. Data were collected through the Intercultural Awareness Questionnaire, the Delaware Social-Emotional Competency Scale, and the Intolerance of Uncertainty Scale. ANCOVA, paired-samples t-tests, and Wilcoxon Signed-Rank Tests were used to analyze the data. The findings revealed that the task-based intercultural teaching program did not produce a statistically significant group effect on intercultural awareness, social-emotional competence, or intolerance of uncertainty. No significant within-group change was identified in either the experimental or the control group. The findings suggest that short-term task-based intercultural teaching programs may not be sufficient to generate statistically measurable changes across the dimensions of intercultural mindset within an eight-week period. The study contributes to the literature by conceptualizing intercultural mindset as a multidimensional construct and by providing empirical evidence at the high school EFL level.