The effects of observing ostracism and being the target of ostracism on cognitive flexibility
Psikolojik dışlanmanın gözlemlenmesinin ve psikolojik dışlanmaya hedef olmanın bilişsel esneklik üzerindeki etkileri
- Tez No: 755290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın temel amacı psikolojik dışlanmanın gözlemlenmesi ve psikolojik dışlanmaya hedef olmanın bilişsel esneklik üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda üç farklı deney planlanmıştır. İlk deneyde hem dışlanmanın gözlemlenmesi hem de dışlanmaya hedef olmayı manipüle etmek amacıyla dışlanma senaryoları uyarlanmış ve geliştirilmiştir. Ayrıca bu deneye klasik bir dışlanma manipülasyonu olan gelecekte yalnız kalma paradigması eklenmiştir. Birinci çalışmanın örneklemini 263 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Birinci deneyin sonuçları hem dışlanmanın gözlemlenmesi hem de dışlanmaya hedef olma için oluşturulan senaryoların etkili bir şekilde çalıştığını göstermiştir. İkinci deney birinci çalışmada test edilen senaryolar kullanılarak yürütülmüştür. İkinci deneyde dışlanmanın gözlemlenmesi, dışlanmaya hedef olma ve kontrol grupları ile birlikte toplamda dört koşul oluşturulmuştur. İkinci deney toplamda 102 üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Sonuçlar dışlanmayı gözlemlemenin bilişsel esneklik performansını arttırdığını göstermiştir. Ancak dışlanmaya hedef olma bilişsel esneklik performansını etkilememiştir. Ayrıca hem dışlanmayı gözlemleme hem de dışlamaya hedef olma empatiyi etkilememiştir. Üçüncü çalışma farklı bir dışlanma paradigması ile ikinci deneyi tekrar etmek amacıyla tasarlanmıştır. Üçüncü deneyde dışlanma senaryoları yerine sanal top atma (Cyberball) oyunu kullanılmıştır. Bu deney toplamda 127 üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Üçüncü deneyde de dışlanmanın gözlemlenmesi için benzer sonuçlar elde edilmiştir. Psikolojik dışlanmanın gözlemlenmesi bilişsel esneklik performansını arttırmıştır. Dışlanmaya hedef olma ise bilişsel esneklik performansını olumsuz etkilemiştir. Dışlanmanın gözlemlenmesi empatiyi etkilememiştir. Dışlanmaya hedef olma ise yalnızca duygusal empati boyutunu etkilemiştir. Sonuçlar ihtiyaç tehdidi modeli ve evrimsel bakış açısı dikkate alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this dissertation is to examine the effects of observing ostracism and being the target of ostracism on cognitive flexibility. For this purpose, three different experiments were carried out. In the first experiment, ostracism scenarios were adapted and developed to manipulate both observing ostracism and being the target of ostracism. Future life alone, a classical exclusion paradigm, was also included in the experiment. In Study 1, the sample was composed of 263 undergraduate students. The results of the first experiment showed that the scenarios created successfully manipulated both observing ostracism and being the target of ostracism. The second experiment was conducted using the scenarios tested in Study 1. In Study 2, there are 4 different conditions in total, namely, observing ostracism, being the target of ostracism, and two control conditions. The second experiment was conducted with a total of 102 undergraduate students. The results revealed that observing ostracism increased cognitive flexibility performance. However, being the target of ostracism did not affect cognitive flexibility performance. Also, observing ostracism and ostracism did not affect empathy. Study 3 was designed to replicate the second experiment by changing ostracism paradigm. In the third experiment, Cyberball was used instead of scenarios to manipulate exclusion. The experiment was conducted with 127 undergraduate students. Similar results were obtained in the third experiment for observing ostracism. Observing ostracism increased cognitive flexibility performance. Being the target of ostracism negatively affected cognitive flexibility performance. Observing ostracism did not affect empathy. Ostracism, on the other hand, only affected the emotional empathy. The results were discussed considering the temporal need-threat model and evolutionary perspective.