Pektus ekskavatum olgularının minimal invaziv teknikle düzeltilmesinin torakal vertebraların koronal düzlemdeki rotasyonuna etkisi
The effects of pectus excavatum correction using minimally invasive technique on rotation of thoracic vertebrae in the coronal plane
- Tez No: 532237
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAMİL KAYNAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, pektus ekskavatum tanısıyla minimal invaziv Nuss prosedürü uygulanan hastaların bar takılmadan önce ve bar çıkarıldıktan sonra torakal vertebralar üzerinde Cobb açıları ölçülerek operasyonun torasik omurga üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Yöntem ve Gereç: Pektus ekskavatum deformitesi nedeniyle İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı'na 2011-2015 yılları arasında müracaat eden ve MIRPE (minimal invaziv pektus ekskavatum düzeltilmesi) yapılan 100 hasta çalışmaya dahil edilerek retrospektif olarak incelendi. Pektus ekskavatum deformitesini inceleyebilmek için operasyon öncesi çekilen toraks bilgisayarlı tomografilerde haller indeksi, simetri indeksi, sternal torsiyon açısı hesaplandı. Operasyon öncesi torasik omurgada skolyozu değerlendirmek içinse düz akciğer grafileri üzerinde Cobb açıları hesaplandı. Her hasta için pektus ekskavatum deformitesinin düzelme zamanı tamamlanıp bar çıkarıldıktan sonra çekilen düz akciğer grafileri üzerinde Cobb açıları hesaplandı. Pektus ekskavatum dereceleri ve simetrileri de göz önüne alınarak Nuss operasyonu öncesi ve bar çıkarma operasyonu sonrası Cobb açıları karşılaştırılarak skolyoz, skolyotik postür ve normal postür olarak sınıflandırıldı. Bulgular: Operasyon öncesi ve sonrası arasında Cobb açısı değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç: Pektus ekskavatum deformitelerinin minimal invaziv teknik olan Nuss prosedürü ile düzeltilmesinin torakal vertebraların koronal düzlemdeki rotasyonuna etkisi olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pectus excavatum is characterized by the depression of the sternum and is the most common congenital deformity of the chest wall affecting the thorax and spine because of its dynamics. The musculoskeletal abnormality which most commonly associate with pectus excavatum is scoliosis. As a minimally invasive technique for the correction of pectus excavatum, the Nuss procedure is also investigated in terms of its effects on the correction of depression in the anterior thoracic wall as well as on the spine. Objective: The aim of this study was to investigate the effects of medical operation on thoracic vertebrae measuring before and after the bar insertion the Cobb angles on thoracic vertebrae of patients who were undergone the invasive Nuss procedure with a diagnosis of pectus excavatum. Methods and Materials: 100 patients who applied to Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Department of Thoracic Surgery Clinic between 2011 and 2015 due to pectus excavatum deformity and undergone MIRPE were included in the study and evaluated retrospectively. In order to examine the pectus excavatum deformity, Haller's index, Symmetric Index and Sternal Torsion Angle were calculated through thoracic computed tomography before medical operation. To evaluate the scoliosis in thoracic spine before operation, Cobb angles were calculated on a plain chest x-ray. Cobb angles were calculated on the plain chest x-ray after recovery from the pectus excavatum deformity and the removal of the bar. Considering Pectus excavatum degrees and symmetries , the Cobb angles were compared and classified as scoliosis, scoliotic posture and normal posture before Nuss medical operation and after bar removal. Result: There was no statistically significant difference between Cobb angle values before and after the operation. Conclusion: It was found that the correction of pectus excavatum deformities by the minimally invasive technique Nuss procedure did not affect the rotation of the thoracic vertebrae in the columnar plane.