Pandemi döneminde müzisyenlerdeki kaygı düzeyi ve travma sonrası stres bozukluğu belirtilerinin psikolojik dayanıklılık ve kişilik özellikleriyle ilişkisi
The relationship of anxiety level and post-traumatic stress disorder symptoms in musicians with psychological resilience and personality traits during the pandemic period
  1. Tez No: 755490
  2. Yazar: GÜLİSTAN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRAN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, dünyayı kısa sürede etkisi altına alan ve bireylerin çeşitli psikopatolojiler geliştirmesine sebep olan Covid – 19 pandemisinin müzisyenlerin kaygı ve travma sonrası stres belirtileri ile psikolojik dayanıklılıkları ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda müzisyenlerin kaygı, depresyon, travma sonrası stres belirtileri ve psikolojik dayanıklılıkları ölçülecek, kişilik özelliklerinin alt boyutları belirlenecektir. Ayrıca katılımcıların yaş, cinsiyet ve eğitim durumlarına göre kaygı, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu belirtileri ve psikolojik dayanıklılık düzeylerine göre bir farklılaşma olup olmadığına bakılacaktır. Bu araştırmanın tasarımı nicel bir yaklaşımı barındırmaktadır. Nicel araştırma türleri arasından korelasyonel (ilişkisel) desene sahip olan araştırmanın modeli ise kesitseldir. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki profesyonel müzisyenler oluşturmakta, örneklemini ise 20 – 65 yaş aralığındaki uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen 262 profesyonel müzisyen oluşturmaktadır. Araştırma için bireylerin Covid – 19 pandemisi öncesi ve sonrası yaşantılarına dair soruları da içeren Demografik Bilgi Formu, Beck Kaygı Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Salgın Hastalık Kaygı Ölçeği, Beş Faktör Kişilik Envanteri, DSM-5 İçin Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi ve Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada değişkenlerin birbirleri arasındaki ilişkiye bakılmış ve kişilik özellikleriyle ilişkisi tespit edilmiştir. Kaygı, depresyon travma sonrası stres bozukluğu belirti düzeyleri ile psikolojik dayanıklılık düzeyleri ve kişilik özelliklerinin nevrotiklik alt boyutu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuş; genç yaşlardaki müzisyenlerin orta yaşlardaki müzisyenlere göre psikolojik dayanıklılık düzeylerinin daha yüksek, kaygı depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu belirtilerinin daha düşük olduğu gözlenmiştir. Elde edilen verilerle alanyazın çerçevesinde tartışılmış ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the anxiety and post-traumatic stress symptoms of musicians and their psychological resilience and personality characteristics of the Covid – 19 pandemic, which has affected the world in a short time and caused individuals to develop various psychopathologies. For this purpose, the anxiety, depression, post-traumatic stress symptoms and psychological resilience of musicians will be measured and the sub-dimensions of personality traits will be determined. In addition, according to the age, gender and educational status of the participants, anxiety, depression, post-traumatic stress disorder symptoms and psychological resilience levels will be examined according to whether there is a differentiation. The design of this research involves a quantitative approach. The model of the research, which has a correlational (relational) pattern among quantitative research types, is cross-sectional. The population of the study consists of professional musicians in Turkey and the sample is 262 professional musicians between the ages of 20 and 65 determined by the appropriate sampling method. For the study, Demographic Information Form including questions about individuals' lives before and after the Covid – 19 pandemic, Beck Anxiety Scale, Beck Depression Scale, Epidemic Disease Anxiety Scale, Five Factor Personality Inventory, Post-Traumatic Stress Disorder Checklist for DSM-5 and Psychological Resilience Scale for Adults were used. In the research, the relationship between the variables was examined and the relationship with personality traits was determined. A significant negative relationship was found between anxiety, depression, post-traumatic stress disorder symptom levels and psychological resilience levels and neuroticism sub-dimension of personality traits; It has been observed that young musicians have higher levels of psychological resilience and lower symptoms of anxiety, depression and post-traumatic stress disorder than musicians in middle age. With the data obtained, it was discussed within the framework of the literature and suggestions for future research were presented.