The impact of green human resource management on organization competitive advantage (An empirical study on Rasheed Bank of Iraq)
Yeşil insan kaynakları yönetiminin organizasyon rekabet avantajı üzerindeki etkisi (Irak Rasheed Bankası üzerine ampirik bir çalışma)
  1. Tez No: 755498
  2. Yazar: MUSTAFA ALI KADHIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamalarının (GHRM) Irak Rasheed Bankası'ndaki rekabet avantajı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, çalışma, yeşil insan kaynakları yönetimi ile organizasyonun rekabet avantajı arasındaki ilişkiyi incelemeye çalışır; Yeşil seçim ve işe alım (S&R), eğitim ve geliştirme (T&D) ve ödül sistemi (RS) açısından. Bu tez, kolayda tesadüfi örnekleme tekniği kullanılarak nicel yönteme dayanmaktadır. Araştırmacı, katılımcılarla yüz yüze görüşerek 276 anket verdi ve birkaç gün sonra anketleri geri aldı, 10 tanesi bilgi eksikliği nedeniyle elendi ve 266 anket analiz edildi. Regresyon analizlerinin sonuçları, yeşil işe alım ve seçim, yeşil eğitim, yeşil performans yönetimi ve yeşil katılımın kurumsal rekabet avantajı üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğunu, ancak yeşil ücret ve ödülün kurumsal rekabet üzerinde hiçbir etkisi olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate the impact of the green human resources management practices (GHRM) on the competitive advantage in the Rasheed Bank of Iraq. Furthermore, the study attempts to investigate the relationship between the green human resource management and the competitive advantage of the organization; in terms of the Green selection and recruitment (S&R), training and development (T&D) and rewards system (RS). This thesis depended on the quantitative method through using the convenience random sampling teqnique. The researcher met with the respondents face to face and gave them 276 questionnaires and after a few days took the questionnaires back , ten of them have eliminated because of the lack of information and 266 questionnaires have analyzed . The results on the regression analyses showed that there is a positive and significant impact of green recruitment and selection ,green training ,green performance management and green involvement on the corporate competitive advantage but, there is no impact of green pay and reward on the corporate competitive advantage at level of 0.05.