Matriks organizasyon yapılarının insan kaynaklarının değerlendirmesi üzerindeki etkileri ve bir uygulama
The effects of matrix organizational structures on human resource evaluation and an application
- Tez No: 956999
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Organizasyonlar bulundukları çevre içerisinde varlıklarını sürdürürler ve bu çevre içerisinde çeşitli olumlu veya olumsuz değişiklikler sergilerler. Günümüzde toplam kalite yönetiminin her alana girmesi, organizasyonların daha başarılı olabilmesi için organizasyon yapılarını değiştirme yoluna gitmelerine sebep olmaktadır. Bunu yaparken, bulundukları çevrede ve dünyada oluşan değişikliklere uyum sağlamak, yenilikleri takip etmek zorundadırlar. Bunun için esnek ve sürekli değişen bir yapıya sahip olmalıdırlar. Aksi halde zamanın gerisinde kalıp yok olabilirler. Organizasyonlar başlangıçta genellikle küçük bir yapıya ve dar bir faaliyet alanına sahiptirler. Bu durumda, klasik fonksiyonel yapı yeterli olmaktadır. Yönetim kademeleri doğal olarak iki kat veya üç katlıdır. Organizasyon büyüdükçe daha esnek, ast ve üstü bir birine yaklaştıracak, bilgi akışını ve işi hızlandıracak çapraz ilişkiler gelişmeye başlayacak ve sonuçta matriks organizasyona kadar gidilecektir. Matriks organizasyonlarda bir kişiye iki ve daha çok sorumluluk verilir ve işi bittiğinde esas görev yerine döner. Matriks organizasyon içerisinde yatay, düşey ve çapraz ilişkiler mevcuttur. Bu özellikle, esneklik, şartlara uyum sağlama ve insan kaynaklarının verimli kullanımı açısından önemlidir. Özellikle ekonomik kriz dönemlerinde rahatlıkla küçülmek mümkündür. Takımı dağıtmadan bunu yapabilmek mümkün olmaktadır. Takım ruhu, tüm organizasyonlar için önemlidir. Matriks organizasyonlar için, ayrıca üst düzey teknik ve kişisel, etik açıdan iyi insan kaynaklarının bir arada bulunmasının gerekliliği düşünüldüğünde bu daha da önem kazanmaktadır. Bu bağlamda modern organizasyon yapılarından olan matriks organizasyon uygun bir yapı olarak kullanılabilinir. Matriks organizasyonlar için insan kaynaklarının önemi büyüktür, bu sebepten dolayı insan kaynakları ve organizasyon yapısına olan etkileri geniş olarak ele alınıp incelendi. Matriks organizasyon içerisinde oluşturulan rekabet ortamı verimi artırır. İşletme içerisindeki formal dikey ve informal yatay ilişkilerde ve fonksiyonel bölüm yöneticileriyle proje yöneticilerinin ancak konuşarak bir karara varmaları daha doğru-net kararlar alınmasına, işin kalitesini ve verimi artırmak açısından etkilidir. Özellikle büyük ve teknoloji isteyen işletmeler için gerekli olan matriks organizasyon, büyük ve ortaboy işletmelere tavsiye edilmektedir. Küçük işletmelerde ise matriks özelliklerin bir kısmını alarak piramit şeklinde olan klasik yapının kesik pramit şekline getirilmek suretiyle daha esnek bir yapıya kavuşmaları sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Organizations maintain their existence in unique social and economic environments, and exhibit positive or negative changes. Today, the penetration of total quality management concept in every field causes restructuring of organizations in order to be successful. They must adapt to local and international changes, and follow new ideas. For this reason, they must have a flexible and adaptive structure. Otherwise, they risk falling behind times and confront dissolution of their enterprises. Initially, organizations in general have relatively small structures and are limited to a narrow field of operation. In such conditions, classic functional management structures are sufficient. Naturally, in organizations of this type, management layers consist of two or three levels. As the enterprise grows, more flexible structures, proximation of high and low level management and increased information flow are going to be necessary, diagonal internal relationships to enhance operational speed are going to develop, and finally a matrix organization will be approached. In matrix organizations, each person is allowed to assume multiple responsibilities and upon completion of tasks, if required, they are assigned new tasks or return to their original functions. In matrix organizations internal horizontal, vertical and diagonal relationships exist. This is particularly important with respect to flexibility, adaptation to conditions and productive utilization of human resources. Especially during economic recessions it is possible to downsize the organization without difficulty. It is possible to achieve this while maintaining the core team. Team spirit is critical for all organizations. From the perspective of matrix organizations, this is particularly important in terms of retaining high level technical personnel, personal and ethical relationships. In this respect, as a modern organizational structure, matrix organizations can be effectively utilized. Human resources have great importance for matrix organizations, and for this reason, the question of human resources and its impact on organizational structure is investigated in wide terms. It is noted that internal competitive atmosphere of matrix organizations increase productivity. The formalized vertical and informal horizontal relationships, and the dialogue between functional departmental and project managers lead to more precise decisions, and positively affect the increase in quality and productivity. Matrix organization, although an essential requirement for large project and technology oriented corporations, it is also recommended for growing medium size companies. For smaller organizations with expansion potential, it is noted that some aspects of matrix organization can be applied early in the corporate developmental stage by flattening the hierarchical classic pyramid organizational structure, and achieve increased flexibility.