Lykia ve Pamphylıa bölgelerinde hekimler
Physicians in Lykia and Pamphylia regions
- Tez No: 755549
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmada, Lykia ve Pamphylia bölgelerinde varlığı tespit edilen toplamda yirmi dokuz hekim incelenmektedir. İki ana bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, varlığı saptanan hekimlerle ilgili olan epigrafik ve edebî kaynaklar bir araya getirilerek hekimler hakkında prosopografik değerlendirmeler yapılmaktadır. İkinci ana bölümde, birinci bölümde sunulan veri ve değerlendirmelerden hareketle modern literatürün de konuya ilişkin yorumlarına yer verilerek Lykia ve Pamphylia bölgelerinde bulunan hekimler, mesleki ve sosyokültürel bağlamda ele alınmaktadır. Bu bölümde çalışmamız dahilinde yer alan hekimlerin eğitimleri, mesleki yeterlilikleri hakkında yorum yapılabilmesini sağlayan unvanları, hekimlik mesleğini icra ettikleri çalışma alanları ve eğer varsa uzmanlık konuları ve ilgi alanları tartışılmaktadır. Ayrıca hekimlerin kent yaşamına katılımları, Roma vatandaşı olma durumları ve entelektüellik durumları ele alınmaktadır. Böylece ilgili hekimlerin kamusal ve toplumsal alanda elde ettikleri konumları aydınlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, twentynine physicians who have been traced to exist in Lycia and Pamphylia regions are investigated. In the first part of the study, which consists of two main parts, epigraphic and literary sources related to the physicians determined to exist are brought together and carried out prosopographic evaluation about physicians. In the second main part, based on the data and evaluations presented in the first part, the physicians in the Lycia and Pamphylia regions are resided in the professional and socio-cultural context, by including in the interpretations of the modern literature on the subject. In this section, their titles that enable them to comment on their professional qualifications, their fields of practice and, if any, their areas of expertise and interests are discussed. In addition, the participation of physicians in urban life, their situation of being a Roman citizen and their intellectual status are discussed. Thus, the positions of the relevant physicians in the public and social area are clarified.