Sınıf öğretmenlerinin otantik öğrenmeye ilişkin görüş ve uygulamalarının incelenmesi
Examination of classroom teachers opinions and practices regarding authentic learning
- Tez No: 755558
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SABAN, ÖĞR. GÖR. SULTAN AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, sınıf öğretmenlerinin otantik öğrenmeye ilişkin görüş ve uygulamaları incelenmiştir. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımlarından biri olan durum çalışması deseninde gerçekleştirilmiştir. Çalışma, 2020-2021 öğretim yılının bahar döneminde Şanlıurfa ilinde bulunan yedisi devlet ve ikisi de özel olmak üzere toplam dokuz ilkokulda görev yapan 25 sınıf öğretmeni ile yürütülmüştür. Katılımcılar, otantik öğrenme kapsamında uygulamaları olan ya da olduğunu düşünen sınıf öğretmenleri arasından amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği ile belirlenmiştir. Çalışmanın verileri yarı-yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir. Görüşmeler esnasında uzman görüşü doğrultusunda hazırlanan görüşme formu kullanılmış ve bütün görüşmeler ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınmıştır. Ayrıca, gerekli durumlarda notlar tutulmuştur. Elde edilen verilerin analizinde içerik analiz tekniği kullanılmıştır. Çalışmada, sınıf öğretmenlerinin otantik öğrenmeye ilişkin yaptıkları tanımlamaların ve uyguladıkları etkinliklerin otantik öğrenmenin bileşenlerini yansıttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the views and practices of classroom teachers regarding authentic learning. The study was carried out in the case study design, which is one of the qualitative research approaches. The study was carried out with 25 classroom teachers working in nine primary schools, seven of which are public and two of which are private, in the city of Şanlıurfa in the spring of the 2020-2021 academic year. The study participants were determined by the criterion sampling technique, one of the purposive sampling methods, among the classroom teachers who had or thought to have practices within the scope of authentic learning. The data of the study were obtained through semi-structured interviews. During the interviews, the interview form prepared in line with the expert opinion was used and all interviews were recorded with a voice recorder. In addition, when necessary notes were taken. The content analysis technique was used in the analysis of the obtained data. In the study, it was concluded that the definitions of classroom teachers regarding authentic learning and the activities they implemented reflect the components of authentic learning.