Öğretmenlerin otantik öğrenme ve değerlendirme süreçlerine ilişkin tutumları
Teachers' attitudes towards authentic learning and assessment process
  1. Tez No: 923651
  2. Yazar: BETÜL SENA ALABEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırma, öğretmenlerin otantik öğrenme ve değerlendirme süreçlerine yönelik tutumlarını belirlemeyi ve bu tutumların çalışılan öğretim kademesine, görev yapılan yerleşim birimine, ortalama sınıf mevcuduna, öğrenim durumuna, mesleki kıdeme, hizmet içi eğitim alıp almama durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma öğretmenlerin otantik öğrenme ve değerlendirme yaklaşımlarına yönelik tutumlarını tespit etmeyi hedeflemiştir. Yöntem: Araştırma, nicel yöntemle yürütülmüş ve tarama modeli kullanılmıştır. Veriler, uygun örnekleme yöntemiyle seçilen ve Erzurum ilinde görev yapan 320 öğretmenden toplanmıştır. Katılımcılara Çetinkaya tarafından geliştirilen“Otantik Öğrenme Ortamları ve Değerlendirmesine Yönelik Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin bağımsız gruplar t-testi ve varyans analizi yapılmıştır. Bulgular: Öğretmenlerin otantik öğrenme ve değerlendirme yöntemlerine genel olarak olumlu bir tutum sergiledikleri bulunmuştur. Ancak yöntemlerin uygulanmasında zaman, materyal eksikliği ve altyapı yetersizliği gibi faktörlerin zorluk oluşturduğu görülmüştür. Yerleşim birimi, öğretim kademesi,sınıf mevcudu, eğitim durumu ve hizmet içi alma durumu değişkenlerine göre anlamlı bir fark belirlenmemiştir. Bununla birlikte, mesleki kıdem arttıkça otantik öğrenmeye yönelik olumlu tutumun azaldığı belirlenmiştir. Sonuçlar: Otantik öğrenme ve değerlendirme yöntemleri, öğretmenler tarafından etkili ve değerli bir öğrenme aracı olarak görülmektedir. Ancak bu yöntemlerin yaygınlaştırılabilmesi için hizmet içi eğitim programlarının geliştirilmesi, teknolojik altyapının iyileştirilmesi ve öğretmenlere pratik uygulama rehberliği sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research aims to determine teachers' attitudes towards authentic learning and assessment processes and to examine whether these attitudes differ based on the educational level being taught, the location of their workplace, the average class size, educational background, professional seniority, and whether they have received in-service training. The study specifically focuses on identifying teachers' attitudes toward authentic learning and assessment approaches. Method: The research was conducted using a quantitative method and a survey design. Data were collected from 320 teachers working in Erzurum, selected through a suitable sampling method. Participants completed“Attitudes Toward Authentic Learning Environments and Assessment Scale”developed by Çetinkaya. The data were analyzed using independent samples t-test and variance analysis. Findings: It is found that teachers generally exhibited positive attitudes toward authentic learning and assessment methods. However, factors such as time constraints, lack of materials, and insufficient infrastructure were identified as challenges in implementation. No significant differences were found in attitudes based on the variables of location, educational level, class size, educational background, or in-service training. However, it was determined that as professional seniority increased, positive attitudes toward authentic learning decreased. Conclusions: Authentic learning and assessment methods are regarded by teachers as effective and valuable learning tools. However, to ensure the widespread adoption of these methods, it is recommended to develop in-service training programs, improve technological infrastructure, and provide practical application guidance for teachers.