Ebeveyn-çocuk ilişkilerinde yaratıcılık iklimi ile ebeveynlerin yaratıcılık algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between creativity climate in parent-child relationships and parents' perceptions of creativity
  1. Tez No: 755559
  2. Yazar: SEDA NUR TOTCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN YILDIZ ÇİÇEKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmanın amacı,“Ebeveyn Çocuk İlişkilerinde Yaratıcılık İklimi Anketi (Climate for Creativity in Parent-Child Relationship Questionnaire/CCP-CRQ)”ile“Yaratıcı Performans Özellikleri Ölçeğinin (Performing Creative Characteristics Scale/PCCS)”Türkçe uyarlaması (geçerlik-güvenirlik çalışması) gerçekleştirilerek, ebeveyn-çocuk ilişkilerindeki yaratıcılık iklimi ile ebeveynlerin yaratıcılık algıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın birinci ve ikinci aşaması olan geçerlik-güvenirlik çalışmalarını gerçekleştirmek için nicel araştırma desenleri içerisinde yer alan genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın üçüncü aşaması olan ebeveyn-çocuk ilişkilerinde yaratıcılık iklimi ile ebeveynlerin yaratıcılık algıları arasındaki ilişkinin incelenmesinde ise ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma 3 çalışma grubu ile yürütülmüştür. Çalışma Grubu-I ve Çalışma Grubu-II 2021-2022 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa ili Birecik ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-72 aylar arasında basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 400 çocuğun ebeveynleri oluşmaktadır. Çalışma Grubu-III ise 2021-2022 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa ili Birecik ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-72 aylar arasında basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 370 çocuğun ebeveynlerinden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak ebeveynlere ait demografik bilgileri elde etmek için araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Kwasniewska, Gralewski, Witkowska, Kostrzewska ve Lebuda (2018) tarafından geliştirilen“Ebeveyn Çocuk İlişkilerinde Yaratıcılık İklimi Anketi (Climate for Creativity in Parent-Child Relationship Questionnaire/CCP-CRQ)”, Mak, Vong, Lu ve Leung (2020) tarafından geliştirilen“Yaratıcı Performans Özellikleri Ölçeği (Performing Creative Characteristics Scale/PCCS)”kullanılmıştır. Araştırmaya başlamadan önce Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşerî Bilimler Bilimsel Araştırmalar Etik Kurulundan gerekli izin alınmıştır (Tarih: 14/01/2022, Karar No: 2022/23). Şanlıurfa Birecik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılacak çalışma ile ilgili gerekli izinler alınıp ilkokul ve okul öncesi eğitim kurumlarındaki okul yöneticileri bilgilendirilmiştir. Araştırma sonucunda; Ebeveyn Çocuk İlişkilerinde Yaratıcılık İklimi Anketi'nde madde faktör yükü yeterli olmadığından Madde4. ve Madde 16., ayırt edicilik gücü yeterli olmadığından Madde2., Madde18., Madde20., Madde22. ölçekten çıkarılmıştır. Ölçeğin Cronbach's Alpha (α) değeri .76 olarak elde edilmiştir ve analizler sonucunda dört alt boyuta ve 18 maddeye uyarlanmıştır. Yaratıcı Performans Özellikleri Ölçeği'ndeki maddeler analiz edildiğinde Madde1. ve Madde2. yeterli madde faktör yük değeri sağlamadığından (.30 ve üzeri) ölçekten çıkarılarak ölçek 38 madde olarak uyarlanmıştır. Ölçeğin Cronbach's Alpha (α) değeri .95 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the creativity climate in parent-child relationships and parents' perceptions of creativity by carrying out the Turkish adaptation (validity-reliability study) of“Climate for Creativity in Parent-Child Relationship Questionnaire/CCP-CRQ”and“Performing Creative Characteristics Scale/PCCS”. In order to carry out the validity-reliability studies, which are the first and second stages of the research, the general survey model, which is included in the quantitative research designs, was used. The relational survey method was used to examine the relationship between the creativity climate in parent-child relationships and the creativity perceptions of the parents, which is the third stage of the research.The research was carried out with 3 study groups. Study Group-I and Study Group- II consist of the parents of 400 children between 48-72 months, who were selected by simple random sampling method and attended pre-school education institutions affiliated to the Ministry of National Education in the Birecik district of Şanlıurfa province in the 2021-2022 academic year. Study Group -III consists of the parents of 370 children between the ages of 48-72 months who were selected by simple random sampling method and who go on at pre-school education institutions affiliated to the Ministry of National Education in the Birecik district of Şanlıurfa province in the 2021-2022 academic year. As a data collection tool in the study,“Personal Information Form”prepared by the researcher to obtain demographic information of parents,“Climate for Creativity in Parent-Child Relationship Questionnaire/CCP-CRQ”developed by Kwasniewska, Gralewski, Witkowska, Kostrzewska, and Lebuda (2018),“Performing Creative Characteristics Scale/PCCS”developed by Mak, Vong, Lu and Leung (2020) was used. Before starting the research, the necessary permission was obtained from the Social and Human Sciences Scientific Research Ethics Committee of Necmettin Erbakan University (Date: 14/01/2022, Decision No: 2022/23). The necessary permissions were obtained from the Şanlıurfa Birecik District Directorate of National Education and the school administrators in primary and pre-school education institutions were informed. As a result of the research; Article4. and Item 16., Item2., Item18., Item20. and Article 22. removed from the Climate for Creativity in Parent-Child Relationship Questionnaire. The Cronbach's Alpha (α) value of the scale was obtained as .76 and was adapted to four sub-dimensions and 18 items as a result of the analysis. When the items in the Performing Creative Characteristics Scale were analyzed, since Item 1 and Item 2 did not provide sufficient item factor load values (.30 and above), they were removed from the scale and the scale was adapted as 38 items. The Cronbach's Alpha (α) value of the scale was found to be .95. Since this value is supposed to be .70 and above for reliability, this scale is a reliable measurement tool. The Climate for Creativity in Parent-Child Relationship Questionnaire and the Performing Creative Characteristics Scale can be used in various researches in the field of creativity.