İhracatta hedef pazar belirlemede makro çevre unsurlarının rolü
The role of macro environment factors in determining the target market for exports
  1. Tez No: 755616
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İhracata yönelik yeni pazarların seçilmesi sürecinde hedef pazar seçiminin işletmeler için önemi büyüktür. Uluslararası hedef pazar seçim sürecine girmeden önce işletmelerin pazarın genel koşullarını kavrayabilmesi için; pazar potansiyelini belirlemeleri, piyasayı değerlendirmesi, tüketici kitlesinin genel eğilimini anlamaları, ihracat stratejilerini fiyatlandırma ve teklif sunma bakımından tanımlamaları gereklidir. Bir işletmenin bu konuları doğru bir şekilde tanımlama yeteneği, hedef pazar tercihinde başarıya yol açmaktadır. İşletme bir ülke pazarına girmeden önce kendi durumunu, rakiplerinin durumunu ve gireceği pazar alanını iyi analiz etmelidir. İşletmelerin hedef pazarı doğru bir şekilde tanımlayabilmeleri için bazı konuları daha dikkatli biçimde ele almaları gerekmektedir. Bu anlamda, bir işletmenin; ürününün uluslararası pazarlardaki pazar payını, pazar büyüme oranını, pazardaki hedef müşterileri, pazar rakiplerini belirlemesi gerekmektedir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı, işletmelerin uluslararası hedef pazar belirleme sürecinde makro çevre unsurlarının rolünü birincil veriye dayanarak araştırmaktır. Araştırmanın birinci bölümünde, pazar kavramı, uluslararası pazarlama ve ihracatta hedef pazar kavramları ve içeriği, ikinci bölümde pazarlama faaliyetlerini etkileyen mikro ve makro çevre unsurları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise araştırmanın amacı, kapsamı, metodolojisi hakkında bilgi verilecektir. Araştırmada birincil veri kaynaklarından anket yöntemi kullanılarak SPSS 24 programında test edilmiştir. Anahtar Kelimeler İhracat, Hedef pazar, Makro çevre unsurları
Özet (Çeviri)
In the process of selecting new markets for export, target market selection is of great importance for businesses. Before entering the international target market selection process, in order for businesses to understand the general conditions of the market; they need to identify the market potential, evaluate the market, understand the general trend of the consumer group, define their export strategy in terms of pricing and offer. A business's ability to accurately identify these issues leads to success in target market choice. Before entering a country market, the business should analyze its own situation, the situation of its competitors and the market area it will enter. Businesses need to consider some issues more carefully in order to accurately define the target market. In this sense, an enterprise; product's market share in international markets, market growth rate, target customers in the market, market competitors should be determined. In this context, the aim of this study is to investigate the role of macro environment elements in the international target market determination process of enterprises based on primary data. In the first part of the research, the concept of market, the concepts and content of the target market in international marketing and export, and the micro and macro environmental factors that affect the marketing activities are explained in the second part. In the third part, information about the purpose, scope and methodology of the research will be given. In the research, it was tested in the SPSS 24 program by using the questionnaire method, which is one of the primary data sources. Keyword: Export, Target market, macro environmental elements