Sosyo-kültürel kent kimliği ve kültürel bellek bağlamında Antakya Uzun Çarşı
Antakya Uzun Bazaar in the context of socio-cultural city identity and cultural memory
- Tez No: 755675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KÜRŞAT TÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bir toplumun asırlar boyunca kendi benliğini meydana getiren gelenekleri, görenekleri, inançları, dünyayı anlamlandırma biçimi vb. özellikleri o toplumun kültür sistemini oluşturmaktadır. Sosyal hayat içerisinde oluşan kültür, canlı bir varlık özelliği gösterir. Zaman içerisinde bireylerin ve toplumun yaşadığı olaylar kültürün değişmesine ve gelişmesine yol açar. Toplum, sistemsel olarak yaşadığı olayların sonucunda bir toplumsal bellek meydana getirir. Bellek, geçmişten günümüze insanların deneyimleri ve yaşantılarıdır. Bellek sayesinde kişiler ve toplumlar yaşadıklarını anımsar, geleceğe dönük imge ve fikirler ortaya koyarlar. Eski ile yeni olanın birleşmesiyle ortaya çıkan kimlik kavramı, mekânlar için de söz konusudur. Mekânları sadece tek başlarına anlamlandırmak mümkün değildir. İnsanların o mekânlara yükledikleri anlamlar kentlerin kimliklerini oluşturmaktadır. Hatay/Antakya, çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Konum itibariyle İpek Yolu üzerinde bulunan Hatay, Anadolu ile Orta Doğu'yu birbirine bağlayan bir köprü durumundadır. Ayrıca tarihi süreçte Bizans-Roma, İslam ve Türk medeniyetleriyle tanışmış, bunun sonucunda çok zengin bir kültür oluşturmuştur. Bu zenginlik kentteki insanların damak tatlarına, giyimlerine, inanışlarına, günlük yaşamda kullandıkları eşyalara kadar yansımıştır. Bundan dolayıdır ki kentin içerisinde yaşayan farklı kimlikteki topluluklar asırlar boyunca yaşamlarını çok büyük sorunlar yaşamadan devam ettirmişlerdir. Kent kimliğinin en iyi göstergelerinden biri Antakya Uzun Çarşı olmuştur. Şehrin içinde yaşayan farklı etnik ve dini grupların bir arada“sevgi ve hoşgörü”içerisinde oluşturdukları söylenen ticari bir merkez olmuştur. Şehir halkının“Ne ararsan bulursun.”dediği Uzun Çarşı, zengin baharat türlerinden giyim ve ev eşyasına kadar birçok ürünün satıldığı bir mekândır. Kentte görülen iki dillilik yani Arapça ve Türkçenin kullanımı, çarşıda kendini hem ürünlerin isimlerinde hem insanların iletişimlerinde kendini göstermektedir. Şehirde farklı etnik ve mezheplerden olan halkın çok kültürlü yapısı ve ilişkileri Uzun Çarşı'ya da yansımıştır. Müslüman Arap (Alevi/Nusayri ve Sünni) ve Türklerin (Sünni), Hristiyan Arapların (Ortodoks, Katolik) ve sayıları çok az olan Yahudilerin (Musevilerin) uyum içinde yaşadıkları bir mekândır. Öyle ki şehir halkı tarafından Hatay“Medeniyetler Şehri”, Uzun Çarşı da“Medeniyetler Şehrinin Kalbi”olarak anılmaktadır.
Özet (Çeviri)
A society's traditions, customs, beliefs, the way it makes sense of the world, etc., that have formed its own self for centuries. elements constitute the cultural system of that society. Culture, which is formed in social life, shows the characteristic of a living being. The events experienced by individuals and society over time lead to the change and development of culture. Society creates a social memory as a result of the events it has experienced systematically. Memory is the experiences and lives of people from past to present. Thanks to memory, individuals and societies remember what they have lived and put forward images and ideas for the future. The concept of identity, which emerges with the combination of the old and the new, is also in question for spaces. It is not possible to make sense of spaces alone. The meanings that people ascribe to those places form the identities of cities. Hatay/Antakya has a multicultural structure. Hatay, located on the Silk Road due to its location, is a bridge connecting Anatolia and the Middle East. In addition, in the historical process, he met with Byzantine-Roman, Islamic and Turkish civilizations, and as a result, he created a very rich culture. This richness is reflected in the palate, clothing, beliefs, and items they use in daily life of the people in the city. For this reason, communities with different identities living in the city have continued their lives for centuries without any problems. One of the most beautiful indicators of the identity of the city has been the Antakya Long Bazaar. It has been a commercial center where members of different religions and races living in the city came together and formed in love and tolerance.“Whatever you seek, you will find.”Uzun Çarşı, which he calls the Long Bazaar, is a place where many products are sold, from rich spices to clothing and household goods. The bilingualism seen in the city, namely Arabic and Turkish, shows itself both in the names of the products and in the communication of people in the bazaar. Uzun Çarşı is a place where Alevi Arabs (Nusayris) and Sunni Muslims, Christians and Jews live in fraternity, where everyone respects each other. So much so that Hatay is known as the“City of Civilizations”and Uzun Çarşı is called the“Heart of the City of Civilizations”by the people of the city.