Görme engelli bireylerde depresif duygudurum ve ruminasyon ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the correlation between depressive mood and rumination in visually impaired individuals
  1. Tez No: 755703
  2. Yazar: ORHAN NURİ KURBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ DUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sosyal Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmadaki temel amaç, ilgili literatürde dikkat çekilmekte olan görme engeli ve depresyon ilişkisinden yola çıkarak, görme engeli ve karşılaşılan yaşam koşulları ile depresif duygudurum arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bununla birlikte, ruminatif düşünce eğiliminin ve olumsuz otomatik düşüncelerin de var olup olmadığının araştırılmasıdır. Araştırma kapsamında 18-65 yaş aralığında bulunan 50 görme engelli birey ile çalışılmış, nicel araştırma desenlerinden olan tarama deseni kullanılmış, veri toplamak amacıyla anket ve ölçeklerden yararlanılmıştır. Veri toplama araçları olarak, Bireysel Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri, Otomatik Düşünceler Ölçeği ve Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonucu elde edilen bulgulardan bazıları şu şekildedir: Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği sonuçları ile Beck Depresyon Envanteri sonuçları arasında pozitif yönde ve istatistiksel bakımdan anlamlı bir ilişki olması (r spearman = ,397, p = ,004, p < ,01), Otomatik Düşünceler Ölçeği sonuçları ile Beck Depresyon Envanteri sonuçları arasında pozitif yönde ve istatistiksel bakımdan anlamlı bir ilişki olması (r spearman = ,391, p = ,005, p < ,01), çalışma örneklemini oluşturan 50 görme engelli bireyden 37'sinin (%74) farklı düzeylerde depresif belirtilere sahip olması. Çalışmaya katılan görme engelli bireylerden bazıları, karşılaştıkları olumsuz yaşam koşullarını da şu şekilde dile getirmiştir: Toplu taşıma kullanmadaki zorluklar, hangi aracın geldiğini anlayamamak, adresleri bulmakta zorlanmak, numaraları okuyamamak, hastane, kamu kurumlarında fiziki engeller ve iletişim sorunları yaşamak, istihdamda, iş bulmakta yaşanan zorluklar, kaldırımların düzensiz oluşu, mesleki anlamda kendilerini ifade etmekte yaşanan zorluklar, caddelerde, kaldırımlarda bağımsız yürümede zorluk yaşanması, kaldırımlardaki hissedilebilir yüzeylerle ilgili yaşanan sorunlar.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between visual disability and living conditions and depressive mood, based on the relationship between visual disability and depression, which is noted in the relevant literature. However, it is to investigate whether ruminative thinking tendency and negative automatic thoughts are also present. Within the scope of the research, 50 visually impaired individuals between the ages of 18-65 were studied, the survey design, which is one of the quantitative research designs, was used, and questionnaires and scales were used to collect data. Individual Information Form, Beck Depression Inventory, Automatic Thoughts Scale and Ruminative Thought Style Scale were used as data collection tools. Some of the findings obtained as a result of the study are as follows: There is a positive and statistically significant relationship between the Ruminative Thought Style Scale results and the Beck Depression Inventory results (r spearman = .397, p = .004, p < .01), there is a positive and statistically significant relationship between the Automatic Thoughts Scale results and the Beck Depression Inventory results (r spearman = .391, p = .005, p < .01), 37 out of 50 visually impaired individuals (74%) constituting the study sample had depressive symptoms at different levels. Some of the visually impaired individuals participating in the study also expressed the negative living conditions they faced as follows: Difficulties using public transport, not being able to understand which vehicle is coming, having trouble finding addresses, can't read numbers, experiencing physical barriers and communication problems in hospitals, public institutions, difficulties in finding a job, irregularity of pavements, difficulties in expressing themselves professionally, difficulty walking independently on streets and sidewalks, problems with tactile surfaces on pavements.