Mekanik kökenli boyun ağrısında spinal manipülatif tedavinin kas kuvveti ve eklem hareket açıklığına etkisi
The effect of spinal manipulative treatment on muscle strength and joint movement in neck pain of mechanical origin
- Tez No: 755708
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmanın amacı, mekanik kökenli boyun ağrısı yaşayan hastalarda spinal manipülatif tedavinin etkisini araştırmaktır. Bu çalışma Prof. Dr. Bülent Aksoy Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde dahil edilme şartlarına uygun 18-50 yaş arası mekanik kökenli boyun ağrısı olan 60 birey üzerinde yapılan geriye dönük bir çalışmadır. Kişilere 60 kişilik bir grup olacak şekilde bakıldı. Kişilere jamar el kavrama kuvveti, pinçmetre kuvveti ve CROM la boyun açılarına bakıldıktan sonra çıkan sonuçlar kayıtlar altına alındı. Bireylerin demografik değerleri kaydedildi. Uygulanan teknikler 8 hafta boyunca 10 seans şeklinde uygulandı. Yapılan uygulamaların yanı sıra katılımcılar haftada 4 gün egzersiz yaptılar. Jamar el dinamometresi ve pinçmetre ve CROM cihazıyla eklem hareket açıklığına bakıldı. Katılımcıların Jamar El Kavrama Kuvveti Sağ 71,8+25,8 değerinden 77,9+24,8 değerine çıkarken Jamar El Kavrama Kuvveti Sol 68,5+26,3 değerinden 74+25,6 değerine çıkmıştır. Pinçmetre Kuvveti Sağ 15,8+4,9 değerinden 14,5+4,8 değerine azalmıştır. Pinçmetre Kuvveti Sol 15,7+5,2 değerinden 16,7+4,7 değerine çıkmıştır. Servikal Eklem Hareket Açıklığı Sağ 28,9+5,9 değerinden 34,9+5,4 değerine artarken Servikal Eklem Hareket Açıklığı Sol 29,5+6,7 değerinden 35,7+5,2 değerine yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a facility designed to benefit from a backbone business. This is Prof. Dr. Bülent Aksoy Orthopedics and is suitable for practice, suitable for the age of 18-50, on the physical body, which will be worn over 60. It was baked to be a group of 60 people. In the jamar hand sample, the results were recorded without looking at the pinchmeter angles and CROM lengths. The demographic values of the heights were recorded. The applied techniques were applied in 10 configurations for 8 weeks. They will come to you for 4 days for things to do. Range of motion was measured with Jamar hand dynamometer and pinchmeter and CROM device. Participants' Jamar Hand Grip Strength Right was 77.9+24.8 from 71.8+25.8, while Jamar Hand Grip Strength Left 68.5+25.6 was comprehensive. Pinchmeter Strength Right is 14.5+4.8 continuation from 15.8+4.9. Pinchmeter Strength Left 15.7+5.2 is read as 16.7+4.7. While Cervical Joint Range of Motion increased from 28+5.9 on the Right to 9.9+5.49, Cervical Joint Range on the Left increased by 35.7+5.2 from 29.5+6.7 on the Left.