Genç erişkinlerde fiziksel egzersizin psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisi
The effect of physical exercise on psychological well-being in young adults
- Tez No: 834485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı genç erişkinlerin psikolojik iyi oluş düzeylerinde fiziksel egzersizin yordayıcı etkisi olup olmadığını belirlemektedir. Aynı zamanda yaş, cinsiyet, eğitim durumu, çalışma durumu, herhangi bir rahatsızlığa sahip olma durumuna göre çeşitli demografik özellikler bakımından psikolojik iyi oluş düzeylerinde bir farklılaşma olup olmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 22-35 yaş arasında genç erişkinlik döneminde olan, İstanbul İlinde Kağıthane semtinde bulunan düzenli egzersiz yapmayan kişilerden 240 kişi olarak kontrol grubununa dahil edilmiştir. Bununla birlikte, deney grubu ise 22-35 yaş aralığında, İstanbul İli Kağıthane Semtinde bulunan Mat Spor Salonundan ve en az haftanın 3 günü düzenli egzersiz yapan kişilerin oluşturduğu 166 kişiden oluşmaktadır. Çalışmanın ölçme aracı olarak, Genç Erişkinler için Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi Kısa Formu (IPAQ Short Form), Kısa Sempton Envanteri (KSE), Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMWBS) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmış, gönüllülük esasına dayanarak çalışmaya katılım sağlayanlara uygulanmıştır. Elde edilen veriler, nicel araştırma tekniği aracılığıyla, parametrik testler analizi ile incelenmiş Fiziksel Egzersizin genç erişkinlerin Psikolojik İyi Oluş düzeylerini yordadığı bulunmuştur. Ayrıca fiziksel aktivitelere düzenli katılımın ve herhangi bir işte çalışma durumunun da psikolojik iyi oluş düzeylerini yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether physical exercise has a predictive effect on the psychological well-being of young adults. At the same time, it was also examined whether there was a difference in psychological well-being levels in terms of various demographic characteristics according to age, gender, educational status, employment status, and having any illness. The sample of the study consists of 240 people who are between the ages of 22- 35, living in Istanbul Kağıthane Neighborhood, and who do not engage in any physical activity at least 3 days a week, as the control group.On the other hand, the experimental group consists of 166 people, aged between 22-35, from the Mat Sports Hall in Istanbul's Kağıthane Neighborhood and who exercise regularly at least 3 days a week.International Physical Activity Assessment Questionnaire for Young Adults Short Form (IPAQ Short Form), Short Sympton Inventory (KSE), Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale (WEMWBS) and Personal Information Form prepared by the researcher were used as measurement tools of the study. applied to those who participated in the study. Obtained data were analyzed through quantitative research technique, parametric tests analysis and it was found that Physical Exercise predicted Psychological Well-Being levels of young adults. In addition, it was concluded that regular participation in physical activities and working in any job predicted psychological well-being levels.