Farklı yüksekliklerde uygulanan plyometrik şınav sırasında yük dağılımlarının incelenmesi
An investigation of load distributions during plyometric PUSH-UPS performed at different heights
  1. Tez No: 755718
  2. Yazar: MEHMET EMRE TAŞÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; el ve ayakların farklı yüksekliklere kaldırılarak yapılan plyometrik şınav (PŞ) uygulamalarında ellerden yere yansıyan yük değişimlerinin ve algılanan zorluk derecelerinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmaya Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören toplam; 30 gönüllü erkek öğrenci (yaş: 22.4 ± 1.8 yıl; boy 180.3 ± 4.7 cm; vücut ağırlığı: 78.1 ± 6.5 kg;) katılmıştır. Gönüllülere iki farklı PŞ türü uygulatılmıştır. El ve ayaklar sırasıyla 60 cm, 30 cm ve 0 cm 'ye yükseltilerek PŞ gerçekleştirilmiştir. Her yükseklikte 3 adet PŞ uygulanmış, her bir tekrar sonrasında 3 sn, üç tekrar bitiminde 3 dk dinlenme verilmiştir. Şınav türlerinin zorluk derecesini belirlemede modifiye algılanan zorluk derece skalası kullanılmıştır. PŞ'ın konsantrik fazındaki zirve kuvvet (peak force), havada kalma süresi ve ortalama kuvvet değerleri kuvvet platformu (force plate) kullanılarak kaydedilmiştir. Verilerinin değerlendirilmesinde“Pearson Korelasyon”ve“Repeated Measures ANOVA”testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the loads on the hands, perceived difficulty levels, average and peak forces, and loading rates during plyometric push-ups (PPU) applied at different heights. Methods: The participants consisted of 30 athletes (mean age: 22.4 ± 1.8 years; height 180.3 ± 4.7 cm; body weight: 78.1 ± 6.5 kg; professional sports experience: 11.1 ± 2.4 years) who volunteered for the study. The participants were asked to perform three repetitions of plyometric push-ups with hands at two different heights (30 cm, 60 cm) and three repetitions of plyometric push-ups with feet at two different heights (30 cm, 60 cm) on a strength platform. The peak force, flight time and mean force values in the concentric phase of PPU were recorded using a force plate. The data were recorded with the force platform system.“Pearson Correlation”and“Repeated Measures ANOVA”test were used to evaluate the data.