12-18 yaş grubu kronik karaciğer hastalarında covıd-19 aşılaması üzerine etkili faktörler ve aşı sonrası yan etkilerin incelenmesi
Investigation of effective factors and post-vaccination side effects on covid-19 vaccination chronic liver patients between the age 12-18
  1. Tez No: 803571
  2. Yazar: ÖZGÜR UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUKET DALGIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş: Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 multiorgan tutulumuyla seyreden yüksek mortalite ve morbidite oranları görülen viral bir enfeksiyondur. Hastalığın yayılımı ve hastalığa bağlı ölümlerin önlenmesi için bir çok aşı geliştirilmiş olup altta yatan kronik hastalığı olan bireylere öncelik verilerek dünya genelinde hızla bağışıklama kampanyaları başlatılmıştır. Ancak kullanımda olan aşılar ile ilgili güvenlik kaygıları oldukça yaygın olup bu durumun bağışıklama kampanyalarının önündeki en önemli engel olduğu vurgulanmaktadır. Çalışmamızda 12-18 yaş grubu kronik karaciğer hastalarının COVID-19 aşılanma oranları, aşılanma üzerine etkili faktörler ve aşı sonrası yan etkilerin belirlenmesi amaçladık. Materyal ve Metod: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji Bilim Dalı tarafından kronik karaciğer hastalığı tanısı ile takip edilen 12-18 yaş arasında 50 çocuk ve bir velisi hasta grubuna dahil edildi. Genel Çocuk Polikliniği'ne başvuran hasta grubu ile benzer yaş grubunda 100 gönüllü çocuk ve bir velisi kontrol grubuna dahil edildi. Katılımcı olan çocuklara“COVID-19 Aşısı Hakkındaki Düşünceler”anketi ve yan etki değerlendirme formu yöneltildi, velilere ise“COVID-19 Aşı Okuryazarlığı”ölçeği uygulanarak veriler elde edildi. Bulgular: Çalışmamızda aşı hakkındaki olumlu düşünce oranları hasta grubunda %62 (n=31), kontrol grubunda %50 (n=50) olarak saptanırken iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Hasta grubunda kadınlarda olumlu düşünce oranı %79,3 (n=23 olarak gözlenmiş olup; erkek bireylere göre anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: COVID-19, which affects the whole world, is a viral infection with multiorgan involvement and high mortality and morbidity rates. Many vaccines have been developed to prevent the spread of the disease and death due to the disease, and immunization campaigns have been initiated around the world, giving priority to individuals with underlying chronic diseases. However, safety concerns about vaccines in use are quite common, and it is emphasized that this is the most important obstacle to immunization campaigns. In our study, we aimed to determine the COVID-19 vaccination rates, factors affecting vaccination and post-vaccine side effects of chronic liver patients between the ages of 12-18. Materials and Methods: 50 children between the ages of 12-18, followed by Gazi University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Gastroenterology with the diagnosis of chronic liver disease, and one of their parents were included in the patient group. 100 volunteer children in the same age group as the patient group who applied to the General Pediatrics Polyclinic and one of their parents were included in the control group. The“Thoughts About the COVID-19 Vaccine”questionnaire and the side effect evaluation form were directed to the participating children, and the data were obtained by applying the“COVID-19 Vaccine Literacy”scale to the parents. Results: In our study, the rate of positive thoughts about the vaccine was found to be 62% (n=31) in the patient group and 50% (n=50) in the control group, while no significant difference was found between the two groups (p>0.05). In the patient group, the rate of positive thoughts in women was observed as 79.3% (n=23); it was found to be significantly higher than male individuals (p0 .05).