Siber flört şiddetinin algılanan anne-baba tutumu, çelişik duygulu cinsiyetçilik ve kişilik özellikleri ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between cyber dating violence and perceived parental attitudes, ambivalent sexism, and personality traits
- Tez No: 996930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN ÇETİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, siber flört şiddetinin algılanan anne-baba tutumları, çelişik duygulu cinsiyetçilik ve kişilik özellikleri ile ilişkisini incelemektir. Araştırma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Ankara'da özel bir üniversitenin eğitim fakültesinde öğrenim gören 264 kadın ve 49 erkek olmak üzere toplam 313 üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Veriler; Siber Flört İstismar Ölçeği, Anne-Baba Tutum Ölçeği, Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği ve Sıfatlara Dayalı Kişilik Özellikleri Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 27.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Üniversite öğrencilerinin siber flört şiddetine maruz kalma ve siber flört şiddeti uygulama düzeylerinin; cinsiyet, fiziksel şiddete maruz kalma ve tanık olma durumu ile psikolojik şiddete maruz kalma ve tanık olma durumuna göre anlamlı biçimde farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla bağımsız örnekler t-testi kullanılmıştır. Son beş yıl içerisindeki ilişki durumu ve sosyal ağlarda haftalık geçirilen süreye göre yapılan karşılaştırmalarda ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Ayrıca, üniversite öğrencilerinde siber flört şiddetinin algılanan anne-baba tutumu, çelişik duygulu cinsiyetçilik ve kişilik özellikleri tarafından yordanıp yordanmadığını belirlemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, üniversite öğrencilerinin siber flört şiddetine maruz kalma ve siber flört şiddeti uygulama düzeylerinin cinsiyete ve aile içinde fiziksel şiddete maruz kalma ve tanık olma durumuna göre anlamlı biçimde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Buna karşın, siber flört şiddetine maruz kalma düzeyinin son beş yıl içerisindeki ilişki durumu, sosyal ağlarda geçirilen süre ve aile içinde psikolojik şiddete maruz kalma durumuna göre anlamlı biçimde farklılaştığı saptanmıştır. Bu doğrultuda, daha fazla romantik ilişki deneyimine sahip olan, sosyal ağlarda daha fazla zaman geçiren ve aile içinde psikolojik şiddete maruz kalan bireylerin siber flört şiddetine daha fazla maruz kaldığı bulunmuştur. Siber flört şiddeti uygulama düzeyinin ise son beş yıl içerisindeki ilişki durumu, sosyal ağlarda geçirilen süre ile aile içinde psikolojik şiddete maruz kalma ve tanık olma durumlarına göre anlamlı biçimde farklılaştığı belirlenmiştir. Buna göre, daha fazla romantik ilişki deneyimine sahip olan, aile içinde psikolojik şiddete maruz kalan ve bu şiddete tanık olan bireylerin siber flört şiddeti uygulama eğilimlerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre, duygusal dengesizlik ve dışadönüklük kişilik özelliklerinin siber flört şiddetine maruz kalma düzeyini pozitif yönde, sorumluluk kişilik özelliğinin ise negatif yönde yordadığı belirlenmiştir. Ayrıca, duygusal dengesizlik kişilik özelliği ile korumacı cinsiyetçiliğin siber flört şiddeti uygulama düzeyini pozitif yönde yordadığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ilgili literatür doğrultusunda tartışılmış ve gelecekte yapılacak araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between cyber dating violence and perceived parental attitudes, ambivalent sexism, and personality traits. The study was conducted during the 2024–2025 academic year with a total of 313 university students, consisting of 264 females and 49 males, enrolled in the faculty of education at a private university in Ankara. Data were collected using the Cyber Dating Abuse Scale, Parental Attitude Scale, Ambivalent Sexism Scale, and Adjective-Based Personality Traits Scale. Data analyses were performed using SPSS 27.0. Independent samples t-tests were used to examine whether university students' levels of cyber dating violence victimization and perpetration differed significantly according to gender; exposure to and witnessing of physical violence; and exposure to and witnessing of psychological violence. One-way analysis of variance (ANOVA) was used to examine differences based on relationship status during the past five years and weekly time spent on social networking sites. In addition, multiple linear regression analysis was conducted to determine whether cyber dating violence was predicted by perceived parental attitudes, ambivalent sexism, and personality traits. The results indicated that levels of cyber dating violence victimization and perpetration did not differ significantly according to gender or exposure to and witnessing of physical violence within the family. However, cyber dating violence victimization differed significantly according to relationship status during the past five years, time spent on social networking sites, and exposure to psychological violence within the family. Accordingly, individuals with greater romantic relationship experience, those who spent more time on social networking sites, and those who were exposed to psychological violence within the family were found to experience higher levels of cyber dating violence victimization. Levels of cyber dating violence perpetration differed significantly according to relationship status during the past five years, time spent on social networking sites, and exposure to and witnessing of psychological violence within the family. Accordingly, individuals with greater romantic relationship experience and those who were exposed to or witnessed psychological violence within the family were found to have higher tendencies to perpetrate cyber dating violence. According to the regression analysis results, the personality traits of neuroticism and extraversion positively predicted cyber dating violence victimization, whereas conscientiousness negatively predicted victimization. Additionally, neuroticism and benevolent sexism were found to positively predict cyber dating violence perpetration. The findings were discussed within the context of the relevant literature, and recommendations for future research were provided.