Pandemi sürecinde ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin uzaktan eğitime karşı tutumları: Osmaniye ili örneği
The attitudes of teachers working in secondary schools during the pandemic process towards distance education: The case of Osmaniye
  1. Tez No: 673029
  2. Yazar: MEHMET FATİH KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ELA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Covid-19 küresel pandemi sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ortaokullarda görev yapan branş öğretmenlerinin uzaktan eğitim sistemi aracılığı ile öğrencilerin mevcut programlarının devamı sırasında, öğrencilerin yetiştirilmesi için sağladıkları desteğin daha nitelikli olabilmesi için öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Nicel bir çalışma olan araştırmada, betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi olarak Osmaniye ili özelinde 2020-2021 eğitim-öğretim yılında ortaokullarda görev yapan branş öğretmenleri seçilmiş olup, Google form aracılığıyla hazırlanan çevrimiçi anket kullanılmıştır. Yapılan anket sonucunda 2020 yılında 345 (Kadın:167, Erkek:178) branş öğretmeninden veri toplanmıştır. Anket verileri Ağır (2007) tarafından geliştirilen“Uzaktan Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği”vasıtasıyla bir araya getirilmiştir. Ölçeğin alt boyutları“uzaktan eğitimin avantajları”,“uzaktan eğitimin sınırlılıkları”olarak belirlenmiştir. Katılımcılardan elde edilen veriler SPSS 22.0 istatistik yorum programı aracılığı ile analiz edilip istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre Levene's testi, T-testi , frekans, Anova testi, Post Hock LSD ve normallik testleri yapılarak istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine teachers attitudes towards distance education so that the support provided by the branch teachers working in secondary schools under the Ministry of National Education in the process of the Covid-19 global pandemic for the education of students during the continuation of their current programs can be more qualified. In the research, which is a quantitative study,was used descriptive survey model. The sample of the study was chosen from the branch teachers working in secondary schools in the 2020-2021 academic year in the province of Osmaniye; An online questionnaire prepared by Google form was used. As a result of the survey, data were collected from 345 (167 females , 178 males ) branch teachers in 2020. The survey data were gathered through the“Attitude Scale Towards Distance Education”developed by Ağır (2007). The sub-dimensions of the scale are determined as“advantages of distance education”and“limitations of distance education”. The data obtained from the participants were analyzed through SPSS 22.0 statistical interpretation program and statistical techniques were used. According to the research findings, a statistically significant result was obtained by performing the, Levene's test, T-test, frequency, Anova test , Post Hock LSD test and normality tests.