Phenomenological characteristics of the happiest and the saddest autobiographical, past counterfactual, and future events
En mutlu ve en mutsuz otobiyografik, geçmiş karşıolgusal ve gelecek olayların fenomenoloji özellikleri
- Tez No: 755746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMAY İKİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tulving'e göre (2002) insan zihni hem otobiyografik olayları geri çağırma hem de gelecek olayları hayal etme konusunda kabiliyetlidir çünkü bireyin kendisini öznel zamanda temsil etmesine olanak sağlayan“otonoetik bilince”sahiptir. Gerçek olayların daha spesifik olduğu, daha kolay hatırlandığı, daha fazla duyusal detay içerdiği ve hayal edilen olaylara kıyasla alan perspektifinden deneyimlenmesinin daha olası olduğu geçmiş çalışmalarda gösterilmiştir (Özbek et al., 2016). Ek olarak, çalışmalar nötr olaylar ile karşılaştırıldığında pozitif ve negatif duygu yüküne sahip olayların daha kolay ve verimli bir şekilde geri çağırıldığını göstermiştir (Tyng et al., 2017). Bu araştırmada en mutlu ve en mutsuz otobiyografik, geçmiş karşıolgusal ve gelecek olayların fenomenolojik özellikleri incelenmiştir. Otobiyografik olayların fenomenolojik özellikleri açısından diğer olay türlerine kıyasla daha zengin olacağı beklenmiştir. Buna ek olarak, geçmiş araştırmalarda gösterilen bireylerin gelecek olaylara yönelik sahip olduğu olumluluk eğilimi ile ilgili sonuçların yinelenmesi beklenmiştir (Rasmussen & Berntsen, 2012). Bu araştırmanın sonuçları genel olarak gerçek olayların fenomenolojisinin görsel, işitsel ve mekânsal temsilleri açısından hayal edilen olaylara kıyasla daha yüksek olduğunu göstermiştir. Geleceğe yönelik olumluluk eğilimi tekrarlanmamış hem en mutlu hem de en mutsuz otobiyografik olaylar ve gelecek olayların duygu yükü benzer çıkmıştır. Olayların merkeziliği en mutlu ve en mutsuz otobiyografik olaylar için aynı iken, bu örüntü hayal edilen olaylar için değişiklik göstermiştir. En mutlu gelecek olaylar, en mutsuz gelecek olaylara kıyasla daha merkezi iken en mutsuz geçmiş karşıolgusal olaylar en mutlu geçmiş karşıolgusal olaylara kıyasla daha merkezidir. Çalışmanın sonuçları Kaynak İzleme Kuramı (Johnson et al., 1993) ve yoğun duyguların bellek üzerindeki etkisi kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to Tulving (2002) human mind is capable of both recalling autobiographical events and imagining future events because of“autonoetic consciousness”, which gives a chance to humans for projecting themselves in subjective time. Previous studies showed that real events were more specific, more easily remembered, had higher levels of sensory detail, and were more likely to be experienced from a field perspective than imagined events (Özbek et al., 2016). Additionally, both positive or negative emotionally-loaded events were retrieved more easily and efficiently than neutral ones (Tyng et al., 2017). In the present study we assessed the phenomenological characteristics of the happiest and the saddest autobiographical, past counterfactual, and future events. We predicted that autobiographical events would be richer in their phenomenological characteristics than other event types. Additionally, we expected to replicate the findings about the positivity bias for the future events (Rasmussen & Berntsen, 2012). In general, the results showed enhanced phenomenology in visual, auditory, and spatial representations of real events. Positivity bias for the future was not replicated, with similar emotional valence ratings for the happiest and the saddest autobiographical and future events. While centrality of the events was same for the happiest and the saddest autobiographical events, this pattern was changed for imagined events. Saddest counterfactuals were more central than the happiest ones, while the happiest future events were more central than the saddest ones. The results were discussed within the Source Monitoring Framework and the effects of intense emotions on memory (Johnson et al., 1993).