Negotiating Cyprus: The missing dimension
Kıbrıs'ı müzakere etmek: Eksik boyut
  1. Tez No: 755748
  2. Yazar: NİYAZİ ONUR ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MENSUR AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kıbrıs Sorunu, küçük bir çember içinde, etnik bir çatışma olarak başladı ve çemberini genişleterek uluslararası boyutlara ulaştı. Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler, kurucu ikili olmakla birlikte adadaki en kalabalık iki topluluktur. Tarihsel olarak başlangıç noktası taraflara göre farklılık gösterse de Kıbrıs'ta sorun 1950'lerin ortalarından itibaren şekillenmeye başladı. Bu sorun, 1960 uluslararası antlaşmalarıyla, Kıbrıs Cumhuriyeti ile sonuçlandı. Ancak Kıbrıs Cumhuriyeti uzun soluklu olmadı. Kıbrıs Cumhuriyeti devam etti, ancak Kıbrıslı Türklerin hakları kağıt üzerinde kaldı. 1963 sonu ve 1964'te ki olaylar, taraflar arasında gelecekte yaşanacak derin güvensizliklerin de başlangıcı olmuş oldu. Kıbrıs Müzakereleri, çözüm için yapılan çok sayıda müzakerenin genel adıdır. Federal devlet sisteminin çözüm adına görüşülmesi 1960'ların ortalarından beri devam ediyor. Ancak çözüm adına yaşanan yakınlaşmalar, çözüm dışında bir amaca hizmet etti. Federal ortaklığın taraflarca farklı yorumlanması nedeniyle Kıbrıs müzakereleri bir muamma haline geldi. Sonuç olarak, Federasyon önerisinin tıkandığı ve yıllardır somut bir sonuca ulaşılamadığı aşikârdır. Alternatif çözümlerin tartışılması gereken Kıbrıs sorunu'nda, Federasyon dışındaki öneriler ciddi bir değerlendirmeyi hak ediyor.
Özet (Çeviri)
The Cyprus Problem started as an ethnic conflict within a small circle and reached international dimensions by enlarging its circle. Greek Cypriots and Turkish Cypriots are the founding duos and the two most populous communities on the island. Although historically the starting point differs according to the parties, the problem in Cyprus started to be shaped since the mid-1950s. This problem resulted in a Republic with the 1960 international treaties, the Republic of Cyprus. Only, the Republic of Cyprus did not last longevity. The Republic of Cyprus continued, but the rights of Turkish Cypriots remained on paper. The events of late 1963 and 1964 marked the beginning of insecurities at the far end between the parties to be experienced in the future. The Cyprus Negotiations is the general name of the numerous talks held for a solution. Discussion of the federal state system for the solution has been ongoing since the mid-1960s. However, the rapprochements experienced in the name of a solution served a purpose, except for a solution. The Cyprus negotiations have become a conundrum due to the different interpretations of the federal partnership by the parties. Consequently, it is apparent that the Federation proposal has been blocked and has been no concrete result achieved for years. In Cyprus problem, where alternative solutions may be discussed, proposals other than the Federation deserve serious consideration.