Okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi becerileri ile öz-yeterlik inançlarının incelenmesi
Examining preschool teachers' classroom management skills and self-efficacy beliefs
- Tez No: 755770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN YILDIZ ÇİÇEKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetim becerileri ile öz-yeterlik inançları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Konya ili merkez ilçelerinde Millî Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı resmi anasınıfı ve anaokullarında aktif görev yapan, basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 396 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada okul öncesi öğretmenlerine veri toplama aracı olarak araştırmacının oluşturduğu“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Çalışmada öğretmenlerin sınıf yönetim becerilerini belirlemek amacıyla Kaplan (2018) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Sınıf Yönetimi Becerileri Ölçeği”(OÖÖ-SYBÖ) uygulanmıştır. Öğretmenlerin öz-yeterlik inanç düzeylerini belirlemek amacıyla Tepe ve Demir (2012) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Öz-Yeterlik İnançları Ölçeği”kullanılmıştır. Değerlendirme araçlarını öğretmenlere uygulayabilmek için Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden gerekli izinler alınmıştır. Araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetim becerileri puanları ile öz-yeterlik puanları arasındaki ilişkiyi belirleyebilmek adına Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Yapılan basit doğrusal regresyon analizi sonucuna göre sınıf yönetimi becerileri toplam puanları öz-yeterlik inançlar toplam puanlarının anlamlı düzeyde yordamaktadır, Araştırmada öğretmenlerin yaşı, meslekteki görev süresi, çocukların sayısı, sınıfta yardımcı öğretmen olup olmaması, kaynaştırma öğrenci olup olmaması, sınıfta çocuk başına yeterli alan olup olmaması değişkenleri ile öğretmenlerin sınıf içi fiziksel düzenlemeler alt boyut puan ortalamaları arasında anlamlı fark olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin çocuk başına yeterli alan ve görev durumları iletişim ve davranış düzenlemeleri alt boyut puanları arasında anlamlı düzeyde farklılık olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin öz-yeterlik inançları ile yaşı, mesleki durumu, meslekteki görev süresi, çocukların sayısı, sınıfta yardımcı öğretmen olup olmaması, kaynaştırma öğrenci olup olmaması, sınıfta çocuk başına yeterli alan olup olmaması arasında anlamlı düzeyde bir fark elde edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between preschool teachers' classroom management skills and self-efficacy beliefs. Relational screening model was used in this study. The study group of the study consisted of 396 preschool teachers who are currently working in the official kindergartens and nursery classes affiliated to the Ministry of National Education (MEB) in the central districts of Konya province. Participants were determined by simple random sampling method.“Personal Information Form”created by the researcher was applied to the preschool teachers as data collection tool. In addition,“Preschool Teachers' Classroom Management Skills Scale”(SPS-SYLL) developed by Kaplan (2018) was applied in order to determine teachers' classroom management skills. The“Preschool Teachers' Self-Efficacy Beliefs Scale”developed by Tepe and Demir (2012) was used to evaluate the teachers' self-efficacy belief levels. Consent form and permissions were pre-signed from the Konya Provincial Directorate of National Education in order to apply the assessment tools to the teachers. In the study, Pearson Correlation Analysis was conducted in order to find out the relationship between preschool teachers' classroom management skills scores and their self-efficacy scores. According to the results of the simple linear regression analysis, the total scores of classroom management skills predicted the total scores of self-efficacy beliefs significantly. In the study, it was observed that there was a significant difference in favor of the mean scores of teachers' in-class physical arrangements sub-dimension in the variables of teachers' age, tenure in the profession, number of children, whether there is an assistant teacher in the classroom, whether there is an inclusion student, and whether there is enough space per child in the classroom. It was determined that there was a significant difference between“enough space per child and duty status variables”and“ the mean score of communication and behavior regulations sub-dimension”. There was no significant difference between the teachers' self-efficacy beliefs and their age, professional status, tenure in the profession, number of children, whether there is an assistant teacher in the classroom, whether there is an inclusion student, whether there is enough space per child in the classroom.