Mothers' use of screens to keep young children busy: The role of marital conflict and household chaos
Annenin çocukları oyalamak için ekran kullanma davranışları: Evlilik çatışması ve evdeki karmaşanın etkisi
- Tez No: 755782
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ekrana dayalı medya teknolojileri hızlı bir şekilde ailelerin hayatlarına dahil olmuştur. Küçük çocukların ekran kullanımı konusunda toplum ve bilim çevrelerindeki yaygın bir endişeye karşın, ekran cihazlarının ebeveynlerin araçsal (örneğin, çocukları meşgul etmek, sakinleştirmek) kullanımının nedenleri hakkında çok az şey bilinmektedir. Geçmiş çalışmalar, ebeveynlerin stres altındayken çocuklarını oyalamak için daha fazla ekran kullandığını göstermektedir. Bu çalışmanın amacı çocukları meşgul etmek amaçlı ekran kullanımında etkisi olabilecek iki kritik stres kaynağının, ev içi kaos ve evlilik çatışmasının, rolünü, çocuk mizacını kontrol ederek incelemektir. Türkiye'de 0-36 aylık (1145 erkek, 1085 kız) çocuğu olan annelerden oluşan büyük bir örneklem (N = 2230), çocuk mizacı, evlilik çatışması, ev kaosu ve çocukları oyalamak için ebeveyn ekran kullanımı (ÇOEKÖ) ölçeklerini tamamlamıştır. Hiyerarşik regresyon analizleri, hem erkek hem de kız çocukları için, kaos ve evlilik çatışmasının ÇOEKÖ'yü, çocuk mizacının ve kritik çocuk ve ebeveyn demografik özelliklerinin etkisinden bağımsız olarak yordadığını göstermiştir. Ayrıca, mizacın düzenleyici etkilerini anlamak için yapılan analizler, ÇOEKÖ'ü yordamada duygusallık ve kaos arasında anlamlı bir ortak etki olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu örüntü, yüksek duygusallığa sahip çocukların, yüksek kaotik ortamda düşük duygusallığa sahip çocuklara oranla daha az ekran cihazına maruz kaldığını göstermiştir. Ekran kullanımının küçük çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri dikkate alınarak, ekran başında kalma sürelerini azaltabilecek politikalar ve etkili ebeveynlik uygulamaları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Screen devices have become integrated into family environments very rapidly. Although there is a growing concern over screen use among young children, little is known about the antecedents of instrumental use of screen devices to fulfill specific parental needs (e.g., keep children busy, calm the children down). Past studies suggest that parents use screens more to distract their young children when they are under stress. This study aimed to examine the role of two critical stressors, household chaos and marital conflict, in using screen devices to keep children busy above the effect of child temperament. A large sample of mothers (N = 2230) of 0- to 36-month-olds (1145 boys, 1085 girls) in Turkey completed the measures of child temperament, marital conflict, household chaos, and parental screen use to keep children busy (PSUC). The results of the hierarchical regression analyses revealed that household chaos and marital conflict uniquely and positively predicted PSUC for both boys and girls above and beyond the effect of child temperament and the critical child and parent demographic characteristics. Furthermore, explanatory analyses revealed one significant interaction effect between temperamental emotionality and household chaos in predicting PSUC. The interaction pattern suggested that children with high emotionality are exposed to less screen devices than those with low emotionality in high chaotic environment. Considering the adverse effects of screen use on young children, policies and parenting practices that can reduce screen time of parents in chaotic and conflicting settings were discussed.