Örgütsel liyakat algısının çalışanların işten ayrılma niyetine etkisinde örgütsel adaletin aracı rolü: Özel sektörde bir araştırma
The instrumental role of organizational justice in the effect of perception of organizational merit on employee intention to leave: A research in the private sector
- Tez No: 755818
- Danışmanlar: PROF. DR. SENAY YÜRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezin amacı; özel sektörde gerçekleştirilen terfilerde çalışanların örgütsel adalet ve liyakat algısını ölçerken, bu algının işten ayrılma niyetine olan etkisini araştırmaktır. Örgütsel adalet algısını ölçmek için dağıtım adaleti, prosedür adaleti, kişiler arası adalet ve bilgilendirmeye dayalı adalet boyutları ele alınmıştır. Araştırma sorularıyla ilgili olan veriler Bursa ilinde 136 otomotiv çalışanına anket yolu ile uygulanmıştır. Anketler pandemi koşulları dolayısıyla çevrimiçi olarak toplanmıştır. Bu araştırmanın evrenini Bursa ilinde çoğunluğu kurumsal olan ve otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmalarda çalışan beyaz yaka kişiler oluşturmaktadır. Araştırmamızda elde edilen bulgular neticesinde beyaz yaka çalışanların liyakat algısında artış olduğunda iş değiştirme niyetlerinin azaldığı ve bilgilendirmeye dayalı adalet boyutu haricinde örgütsel adalet algılarının arttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis; while measuring the perception of organizational justice and merit of employees in promotions in the private sector, to investigate the effect of this perception on the intention to leave. In order to measure the perception of organizational justice, distributive justice, procedural justice, interpersonal justice and informative justice dimensions are discussed. The data related to the research questions were applied to 136 automotive employees in Bursa through a questionnaire. Surveys were collected online due to pandemic conditions. The universe of this research consists of white-collar people working in companies operating in the automotive sector, most of which are corporate in Bursa. As a result of the findings obtained in our research, it has been shown that when there is an increase in the perception of merit of white-collar employees, their intention to change jobs decreases, and their perceptions of organizational justice increase, except for the information-based justice dimension.