حاشية جمال الدين، اسحاق بن محمد القرماني على تفسير البيضاوي ( من أول سورة طه إلى نهاية سورة الأنبياء )دراسة وتحقيق
Hâşiyetu Cemâleddin Ishak b. Muhammed el-Karamanî'ın alâ Tefsîri'l-Baydâvî': ( Tâhâ Suresinin başından El-Enbiya Suresinin sonuna kadar) isimli elyazmasının tahkîki ve incelenmesi
  1. Tez No: 755844
  2. Yazar: ALI RASHID JASIM ALJUMAAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmada araştırmacı, haşiye yazan Cemaleddin el-Karamânî'nin değerli bir el yazması üzerinde çalışmaktadır. Zira bu el yazması, kapsamlı bir şekilde açıklaması üzerinde durmadığımız haşiye yazma döneminin kültürüyle IX ilgilidir. Bu araştırma, Beyzâvî Tefsiri adlı bu kitaba ve içerdiği değerli bilgilere ışık tutmaktadır. Ayrıca görüşünü desteklemek ve bakış açısını ortaya koymak için Kuran ayetlerinin şerhinde tabiinin, fakihlerin ve müfessirlerin sözlerini kullandığı için marifetle ilgili birçok meşrebin çeşitli yönlerini kendisinde bulundurması nedeniyle Cemaleddin el-Karamânî'nin (Tâhâ ve Enbiyâ) surelerinin tefsirindeki ilmi öneme de ışık tutmaktadır. Bunun yanında Kur'an ayetlerinin tefsirinin yapılmasını desteklemek için Hz. Peygamber'in Hadis-i Şerifinden çıkarımlarda bulunmuştur. Cemaleddin el-Karamânî'nin tefsiri, ayetlerin şerhindeki sarf ile ilgili konuları içermiş, belagatle ilgili şerhler ile tefsiri desteklemiş ve delalette ve lafızda uyuşmayan Kuran ayetlerini karşılaştırmıştır. Ayrıca lafızları ve sözlük anlamlarını açıklamaya özen göstermiştir. Bu araştırmada, tahkik bölümündeki var olan yöntem takip edilmiştir. Ayrıca, el yazmasının iki nüshası üzerinde durulmuştur. Her ikisi bir biriyle karşılaştırılmış ve aralarındaki farklar ortaya konmuştur. Sahabelerin, tabiinin, müfessirlerin, fakihlerin, hadisçilerin ve lügatçilerin sözleri belgelenmeye çalışılmış ve onlar kaynaklarına geri döndürülmüştür. Zira çoğu zaman (Zemahşerî'nin Keşşâf tefsiri, İmam Râzî'nin Mefâtîhu'l-Gayb Tefsiri gibi) kendi kitaplarından görüşleri alınarak desteklenmiş ve şerhlerinin, sözlerinin ve çıkarımlarının çoğunda buna bağlı kalınmıştır. Aynı şekilde müfessirlerin ve lügatçilerin birçok sözü de çalışma içeriğinde mevcuttur. Bu konuyla ilgili sözlerin bulunabildiği her yerde daha fazla izlenmesine ve araştırılması ve incelenmesi için daha fazlasına ihtiyaç vardır. Ayrıca, siyaklarına göre lafızlar arasındaki delaletle ilgili farklılıkları da detaylandırmak gerekmektedir. Anahtar Kelimeler (Karamânî, Beyzâvî, Tefsir, Haşiye, Tâhâ, Enbiyâ)
Özet (Çeviri)
In this research, the researcher studies a valuable manuscript of al-Muhashshi Jamal al-Din al-Qaramani, where the manuscript is linked to the culture of the era of the alMuhashshi, who we did not find an adequate biography of him. This research sheds light on this book entitled, Tafsir al-Baydawi, and the valuable information it contains. And what it contains of valuable information, and scientific importance in X the interpretation of Jamal al-Din al-Qaramani for the tow surahs: (Ta Ha, al-Anbiya) because it included a diversification of cognitive paths, based on the statements of followers, jurists and commentators in the explanations of the Qur'anic verses to support the opinion and prove the point of view, as well as the inference of the noble Prophet's hadith In support of the interpretation of the Qur'anic verses. The interpretation of Jamal al-Din al-Qaramani included the presentation of morphological issues in explaining the verses, and strengthening of the interpretation with the explanations of rhetoric, and the contrast between the Qur'anic verses corresponding in indication or pronunciation, as well as taking care of the explanations of the words and their lexical meanings. The researcher followed the method found in the achievement requirement, and the researcher studied two copies of the manuscript, compared them and established the differences, and documented the sayings of the companions, followers, commentators, jurists, modernists and linguists and attributed it to its sources. he supports his views by taking a lot from the book: Tafsir al-Zamakhshari (al-Kashshaf) as well as from Imam al-Razi (Mafatih alGhayb), and reliance on it in most of his explanations, sayings and inferences. As well as the frequent inclusion of the sayings of the commentators and linguists, which requires more follow-up of the sayings in their contexts, and more research and scrutiny. He also expands on the semantic differences between words according to their contexts. Keywords (al-Qaramani, al-Baydawi, Tafsir, Hashiyah, Ta ha, al-Anbiya)