An essay on urban economics
Kent ekonomisi üzerine bir makale
  1. Tez No: 755919
  2. Yazar: GÖRKEM AKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EREN İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
“Park et devam et”tesisleri birçok ülke tarafından trafik sıkışıklığını ve trafik kaynaklı kirliliği azaltmak için kullanılıyor. Bu tez park et devam et tesisi sağlamanın konum seçimine bağlı olarak dezavantaj yaratıp yaratmayacağını araştırıyor. Çalışmanın temel katkısı metro formunda bir toplu taşıma imkanı ve bir park et devam et tesisi sunarak yalın ve işlenebilir deterministik bir model sağlamaktır. Denge vasıta seçimleri hem park et devam et tesisi sağlandığı hem de sağlanmadığı durumlar için tanımlanmıştır. Park et devam et tesisi sağlamanın her durumda tercih edilebilir olmağı sonuçlar ve anlamları iki sayısal örnek ile açıklanmıştır. Toplam maliyet ve toplam araba ile gidilen mesafe fonksiyonları elde edilerek sonuçlar hem maliyet hem çevresel bakış açısı ile yorumlanmış, iki bakış açısındaki konum seçimleri arasındaki farklılıklar gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
P&R facilities are widely adopted by many countries in order to mitigate traffic congestion and traffic-related pollution. This thesis investigates whether there might be disadvantages of P&R provision depending on the location choice. The main contribution is to provide a simple and tractable deterministic model with adopting a single public transportation in the form of a metro station and a P&R facility. Mode choice equilibria are characterized with and without P&R. Two numerical examples are documented to illustrate the results and their implications in which providing a P&R facility is not preferable at any location. By deriving the total cost and total distance driven functions, we interpret the results from both cost and environmental perspectives, and document the discrepancy between the location choices from the two perspectives.