Konya Şehir Hastanesi'ne başvuran hastalarda raynaud fenomeni sıklığı ve raynaud fenomeninin depresyon ve anksiyete düzeyleri ile ilişkisi
The frequency of raynaud phenomena and the relationship of raynaud phone with the levels of depression and anxiety in patients applied to Konya City Hospital
  1. Tez No: 755958
  2. Yazar: BÜŞRA ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNEY, DR. FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Raynaud fenomeni (RF) sıklıkla parmakların uç bölgelerinde görülen, trifazik renk değişikliği ile seyreden periferik damarların geçici vazospazmıdır. Soğuk ve/veya emosyonel strese maruziyet sonrası ataklar halinde ortaya çıkar. Toplumda görülme sıklığı birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Raynaud fenomeni saptanan hastalarda primer ve sekonder ayrımının yapılması, altta yatan hastalıkların varlığının araştırılması ve hastalık saptanması durumunda tedavisinin düzenlenmesi son derece önemlidir. Çalışmamızda Konya Şehir Hastanesi'ne başvuran hastalarda Raynaud fenomeni sıklığının ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği uygulanarak hastalarda saptanan depresyon ve anksiyete düzeyleri ile Raynaud fenomeninin ilişkisinin araştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Konya Şehir Hastanesi polikliniklerine herhangi bir sebeple takip ve tedavi amacıyla başvuran, 18 yaş üstü, çalışma için onamı alınmış 610 hasta dahil edilerek tamamlandı. Başvuru sırasında tüm katılımcılara; 15 soruluk sosyodemografik özellikleri içeren anket formu ardından Raynaud fenomeni saptanmasına yönelik 15 soruluk anket formu ve 14 soruluk Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği uygulandı. Parmak uçlarında en az iki renk değişikliği olan katılımcılar RF kabul edilirken tek renk değişikliği olan katılımcılar olası RF kabul edildi. HADS ölçeğinde ise HADS-A>10 ise anksiyete var, HADS-D>7 ise depresyon var kabul edildi. İstatistiksel analizler SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 22.0 bilgisayar programında yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen katılımcıların %54,90'ı (n=335) kadın, %45,10'u (n=275) erkekti. Yaş ortanca değeri 32,00 (26,00-51,00) yıl olarak hesaplandı. RF sıklığı %5,7 (n=35) bulundu. Katılımcıların %18,90'ında (n=115) anksiyete saptanırken, %29,50'sinde (n=180) depresyon olduğu tespit edildi. RF saptanan katılımcıların çoğunluğu kadındı ve en sık görülen renk değişikliği beyazlaşmaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: Raynaud's Phenomenon is a temporary vasospasm of peripheral vessels, which is often seen in the tips of the fingers and progresses with triphasic discoloration. It occurs as attacks after exposure to cold and/or emotional stress. Its incidence in the community varies depending on many factors. It is extremely important to distinguish between primary and secondary in patients with Raynaud's Phenomenon, to investigate the presence of underlying diseases and to treat the disease in case of detection. In our study, we aimed to investigate the frequency of Raynaud's Phenomenon in patients who applied to Konya City Hospital and to investigate the relationship between the depression and anxiety levels detected in the patients and Raynaud's Phenomenon by applying the Hospital Anxiety and Depression Scale. Materials and Methods: This study was completed by including 610 patients over the age of 18, who applied to Konya City Hospital outpatient clinics for any reason, and whose consent was obtained for the study. To all participants during the application; After a 15-question questionnaire containing sociodemographic characteristics, a 15-question questionnaire for the detection of Raynaud's phenomenon and a 14-question Hospital Anxiety and Depression Scale were applied. Participants with at least two color changes on their fingertips were considered RF, while participants with one color change were considered probable RF. On the HADS scale, if HADS-A>10 was considered anxiety, if HADS-D>7, depression was considered. Statistical analyzes were performed in SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 22.0 computer program. Results: 54.90% (n=335) of the participants included in our study were female and 45.10% (n=275) was male. The mean age was 39.17±16.97 years, and the median value was 32.00 (26.00-51.00). The frequency of RF was 5.7% (n=35). Anxiety was detected in 18.90% (n=115) of the participants, and depression was found in 29.50% (n=180) of the participants. The majority of the participants in whom RF was detected were women and the most common color change was whitening.