Güneş paneli sistemleri için veri kaydedici tasarımı
Data logger design for solar panel systems
- Tez No: 755966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAYRETTİN YÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, kablosuz haberleşme kullanılarak güneş paneli sıcaklık verilerini kaydeden bir veri kaydedici tasarlanmıştır. STM32 mikrodenetleyici kontrolü ile, güneş paneline yerleştirilen sıcaklık sensöründen elde edilen sıcaklık verileri kablosuz haberleşme aracılığıyla Thingspeak web platformuna aktarılmıştır. Thingspeak platformu aracılığıyla sıcaklık verileri istenilen yerden istenildiği zaman, eş zamanlı olarak izlenebilmekte ve indirilebilmektedir. Elde edilen veriler, panel kalitesini belirleyen performans oranı(PR-Performance Ratio) ve panel gücü hesabında kullanılmıştır. Tasarlanan veri kaydediciden gelen sıcaklık verileri, önceden kullanılan veri kaydediciden gelen sıcaklık verileri ile karşılaştırılmıştır. Sıcaklığın panel üzerindeki etkisi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a data logger was designed to record solar panel temperature data using wireless communication. With the STM32 microcontroller control, the temperature data obtained from the temperature sensor placed on the solar panel was transferred to the Thingspeak web platform via wireless communication. Temperature data can be viewed and downloaded simultaneously from anywhere, anytime through the Thingspeak platform, The obtained data were used in the calculation of the performance ratio (PR-Performance Ratio), which determines the panel quality, and panel power. The temperature data from the designed data logger was compared with the temperature data from the previously used data logger. The effect of temperature on the panel was observed.