The reciprocal associations of nuclear family, extended family and the children's social competence in early childhood
Erken çocuklukta çekirdek aile, geniş aile ve çocuklarda sosyal yeterliliğin karşılıklı etkileri
- Tez No: 755967
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI BAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ekolojik Sistemler Teorisi tarafından sağlanan bir çerçeveyi kullanan bu yüksek lisans tezi, erken çocuklukta evlilik desteği, annenin duygusal duyarlılığı, geniş aileden anneye verilen duygusal desteğin sosyal yeterliliğin gelişimi arasındaki ilişkilere odaklanmaktadır. Çalışmada Türkiye Erken Çocukluk Gelişim Ekolojileri (ECDET) çalışmasından elde edilen 5 yıllık ulusal temsili ve boylamsal veri kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, annenin duygusal duyarlılığı, çocukların üç ila dört yaşı haricinde sosyal yetkinliğini yordamıştır. Çocuktan anneye gelen etki ise altı yaşından sonra istatiksel olarak anlamlıdır. Benzer şekilde, annenin duygusal duyarlılığı çocukların üç ila dört yaşları haricinde eşten gelen desteği yordarken, eşten gelen destek yalnızca beş ila altı yaşlarında annenin duygusal duyarlılığını yordamıştır. Eşten anneye gelen destek çocukların altı ve yedi yaşlarındaki sosyal yeterliliğini yordamıştır. Ayrıca, çocuktan babaya olan etkisi sadece üç ila dört yaş arasındaki çocuklar için anlamlıydı. Annenin duygusal duyarlılığı ve çocukların sosyal yeterliliği geniş aileden anneye gelen duygusal desteği yordamasına rağmen, geniş aileden anneye verilen duygusal desteğin etkisi hem annenin duygusal duyarlılığı hem de çocukların sosyal yeterliliği için anlamlı bir yordayıcı değildi. Bu sonuçlar çalışmanın kültürel arka planı da dikkate alınarak Ekolojik Sistemler Teorisi referans alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Using a framework provided by the Ecological Systems Theory, this master thesis focuses on the associations of marital support, maternal emotional responsiveness, emotional support from the extended family to the mother, and the development of social competence in early childhood using 5-year nationally representative longitudinal data from the study of Early Childhood Developmental Ecologies in Turkey (ECDET). The results indicated that maternal emotional responsiveness predicted the subsequent social competence of children except for ages three to four. Child-to-mother effects were significant after the age of six. Similarly, maternal emotional responsiveness predicted support from the husband except when the children's age was three to four, whereas the support from the husband predicted maternal emotional responsiveness only at age five to six. Support from the husbands toward mothers predicted the children's social competence at ages six and seven. In addition, the child-to-father effect was significant only when the children at aged three to four. Although maternal emotional responsiveness and the children's social competence predicted the emotional support from the extended family to the mother, the effect of emotional support from the extended family to the mother was not a significant predictor both for maternal emotional responsiveness and the children's social competence. These results are discussed considering the cultural background of the study in reference to the Ecological Systems Theory.