Uçuş eğitiminde teorik olarak verilen insan performansı ve limitleri dersinin sonraki yıllarda hatırlanma oranı ve tazeleme eğitimi ihtiyacının saptanması
Determining the retention rate of human performance and limitations course that given in the flight training and necessity of refresher course
- Tez No: 755976
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ ERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hava ve Uzay Hekimliği, Air and Space Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Hava ve Uzay Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, uçuş eğitimi içerisinde yer alan ve kapsamı dahilinde havacılık güvenliği için oldukça önemli konuları insan performansı ve limitleri (İPL) derslerinin uçuş eğitimlerinden sonraki yıllarda hatırlanma oranının saptanması ve bu derslere yönelik belirli aralıklarla tazeleme eğitimleri verilmesi ihtiyacının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma 8 Mayıs – 8 Ağustos 2022 tarihleri arasında uçuş eğitimini tamamlamış 33 pilotun katılımıyla gerçekleştirilmiştir. İPL derslerindeki atmosfer genel özellikleri, hipoksi ve hiperventilasyon, barotravmalar ve spasyal dezoryantasyon konularında 16 soru hazırlanmıştır. Bu sorularla oluşturulan eğitim öncesi değerlendirme anketi (ön test) çevrimiçi olarak yapılmış, hemen akabinde hazırlanan eğitim çevrimiçi olarak verilmiş, sonrasında eğitimin faydasını değerlendirmek için yine aynı sorularla hazırlanan eğitim sonrası değerlendirme anketi (son test) yapılmıştır. Test sonuçları değerlendirilirken sorulara %75 ve üzerinde doğru yanıt veren pilotlar başarılı sayılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The study's objective is to ascertain the recall rate of human performance and limitations (IPL) chapter of the flight training which are crucial for aviation safety within its scope and to determine the necessity of refresher courses for these lessons. Material and Methods: 33 pilots participated in the study between May 8 and August 8, 2022. 16 questions were prepared on the topics such as general characteristics of the atmosphere, hypoxia and hyperventilation, barotraumas, and spatial disorientation. These questions were used to create a pre-course evaluation questionnaire (pre-test), afterwards online video course in the same topics was enrolled. After completion of the online course, the same questions (post-test) were used to assess the achievement and the effectiveness of the course. Participants who scored 75% or more in the tests were accepted as successful.