PASS Teorisi - bilişsel işlem temelli etkinliklerin ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama başarı düzeylerine etkisi
Pass Theory - the effect of cognitive processing-based activities on primary school 3rd grade students' levels of reading comprehension
- Tez No: 756065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin PASS Teorisi - Bilişsel Temelli Etkinlikleri Türkçe dersleri ile bütünleştirildiğinde, derste okuduğunu anlama başarıları üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada ön test – son test kontrol gruplu deney yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde, İstanbul'da özel bir okulda okuyan 16 deney 16 kontrol olmak üzere 32 ilkokul öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışmada öğrencilerden veri toplama amacıyla demografik formun yanı sıra“Okuduğunu Anlama Başarı Testi”kullanılmıştır. PASS Teorisi – Bilişsel Temelli Etkinlikler Türkçe dersine uyarlanarak deney grubuna 8 hafta boyunca haftada 8 ders saati olmak üzere toplam 64 ders saati uygulanmıştır. Kontrol grubundaki öğrenciler ise hâlihazırda kullanılan MEB müfredatında yer alan hali ve Türkçe kitabında bulunan etkinlikler kadarıyla programa devam etmişlerdir. Gruplardaki kişi sayısı azaldıkça parametrik testlerde varsayımların bozulma olasılığı artmaktadır. Gruplardaki birey sayısı 30'un altında olduğu durumlarda parametrik olmayan testlerin kullanılması tavsiye edilmektedir (Sümbüloğlu ve Sümbüloğlu, 2007). Bu doğrultuda, grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarda parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Grupların kendi içinde başarı ön test - son test sonuçlarını karşılaştırmak için Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Grupların başarı ön test ve son test sonuçlarını karşılaştırmak için ise Mann Whitney U testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of primary school third grade students' PASS Theory - Cognitive-Based Activities on their reading comprehension achievement the lesson when they are integrated with Turkish lessons. In the research, the pretest-posttest control group experimental method was used. The sample of the study consists of 32 primary school students, 16 experimental and 16 control, studying in a private school in Istanbul in the second term of the 2021-2022 academic year. In this study,“Reading Comprehension Achievement Test”were used in addition to the demographic form to collect data from the students. The PASS Theory – Cognitive Based Activities was adapted to the Turkish course and applied to the experimental group for 8 weeks, 8 course hours per week, for a total of 64 course hours. The students in the control group continued the program as far as the version included in the current MEB curriculum and the activities in the Turkish book. As the number of people in the groups decreases, the probability of distortion of the assumptions in parametric tests increases. It is recommended to use non-parametric tests in cases where the number of individuals in the groups is below 30 (Sümbüloğlu & Sümbüloğlu, 2007). Therefore, non-parametric tests were used for in-group and inter-group comparisons.Wilcoxon signed-rank test was used to compare the achievement pretest-posttest results within the groups, and the Mann Whitney U test was used to compare the achievement pretest and posttest-pretest results of the groups.