Understanding how individuals and organisations in turkey adapt to changes after the COVID-19 pandemic
Türkiye'deki bireyler ve şirketler, COVID-19 pandemisi'nin getirdiği değişime nasıl adapte oldu?
- Tez No: 756066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEREM ŞEBNEM ENSARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Covid-19 pandemisi ile birlikte şirketler de ve bireylerin yaşam koşullarında çok fazla değişim meydana gelmiştir. Bu değişim zorunlu bir değişim olduğu için bir çok kişi ve firma genel geçer değişim yönetimi kurallarına uymadan çok hızlı bir şekilde yeni koşullara uymak zorunda kalmıştır. Bu çalışma, Covid-19 pandemisi döneminde Türkiye'de yer alan şirketlerin içerisinde olan değişim yönetimi ve çalışanlara etkisini ele almaktadır. Bu amaçla covid-19 ve değişim yönetimi gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Ayrıca, değişim yönetimi ve pandeminin etkisi de çalışma içerisinde yer almaktadır. Bu araştırmanın evrenini kamu ve özel sektörde çalışan bireyler oluşturmaktadır. Araştırma için belirlenen evrenin örneklem grubu olan örneklem çerçevesi basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Veriler kamu ve özel sektörde çalışan toplam 396 kişiden toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to Covid-19 pandemic, there has been a lot of change in the living and working conditions of companies and individuals. Since this change is a compulsory change, many people and companies had to adopt with the new conditions very quickly without complying with the general change management rules. This study deals with the change management and its effect on the employees in the companies in Turkey during the Covid-19 pandemic period. For this purpose, keywords such as covid-19 and change management have been defined. In addition, change management and the effects of the pandemic are also included in the study. The universe of this research consists of individuals working in the public and private sectors. The sampling frame, which is the sample group of the universe determined for the research, was determined by the random sampling method. The data were collected from 396 individuals in the public and private sectors.