Representation of Tunisian illegal immigration on TV: A study of Lassaad Ouesleti's series 'Harga'
Tunus yasadışı göçünün TV'de temsili: Lassaad Ouesletı'nin 'Harga' dizisi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 756081
  2. Yazar: MALAK ZEMZEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ELENİ VARMAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yasadışı göç dünya çapında büyük bir endişe haline geldiğinden, bu tür konularda kamuoyunun farkındalığını artırmak için birçok film bu durumu tasvir etti. Bu fenomen özellikle son 10 yılda Tunus'ta öne çıkmasına rağmen ülke medyasında özellikle televizyonda 2021 yılına kadar yerini alamadı. O yıl Tunuslu yönetmen Lassaad Ouesleti bu fenomeni gündem haline getirdi. TV dizisi Harga, sorunu iyice tasvir ediyor. Bu araştırmanın amacı, Lassaad Ouesleti'nin böyle bir olguyu televizyonda nasıl betimlediğini estetik ve teknik bir analizle incelemek ve tezin ikinci bölümünde dizinin temel kaygısı olan yasadışı göçü tartışmaktır. Okuyucunun dizinin ana konusunu daha iyi kavramasına yardımcı olmak için Tunus'un sosyo-tarihsel arka planı da bu çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As illegal immigration has become a major concern across the world, many films have depicted this situation in order to increase public awareness on such issues. Despite the fact that this phenomenon has been prominent in Tunisia, particularly in the previous 10 years, it did not assume its position in the country's media, particularly on television, until 2021. On that year, Tunisian filmmaker Lassaad Ouesleti made this phenomenon the topic of his TV series Harga, depicting the problem thoroughly. The purpose of this research is to examine how Lassaad Ouesleti portrayed such a phenomenon on television, by employing an aesthetic and technical analysis and by discussing, in the second part of the thesis, the main concern of the series, illegal immigration. The socio-historical background of Tunisia is also included in this study to help the reader better grasp the series' principal subject.