Biyoloji öğretmenlerinin STEM eğitimine yönelik yeterlilik ve tutumlarının belirlenmesi
Determination of biology teachers' competencies and attitudes towards STEM education
- Tez No: 756180
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİL AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasının amacı biyoloji öğretmenlerinin STEM eğitimine yönelik yeterlik ve tutumlarının belirlenmesi araştırılacaktır. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmaya, Anakara ilinden biyoloji öğretmenleri katılmıştır. Araştırmada, biyoloji öğretmenlerinin STEM'e Yönelik Yeterlilikleri ve Tutumlarını belirlemek,“Öğretmenlerin STEM' e Yönelik Yeterlilikleri ve Tutumları Ölçeği”ve STEM e yönelik görüşlerinin belirlemek amacıyla görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 245 biyoloji öğretmeni oluşturmuştur. Araştırma sonucunda; öğretmenlerin STEM' e yönelik olumlu tutuma sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca görüşme formunun sonucuna göre öğretmenlerin büyük çoğunluğunun STEM in faydalı olduğuna ilişkin görüş bildirdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is for STEM education, which is studying in education. This recording of the quantitative research method was attended by teachers from the Mainland province. In the research, the formula that will talk about the competencies and Attitudes of the Direction global to STEM, the“Scale of Teachers' STEM Competencies and Attitudes”and the appearance of the purpose towards STEM. The sample of the study consisted of 245 bases. search; Things he has an attitude towards STEM. Talk to the person being interviewed by the opinion about the opinion that the same opinion is being met with the opinion.