Blok zinciri teknolojisinin otomotiv sektörü tedarik zinciri üzerindeki etkisi
The effect of blockchain technology on automotive industry supply chain
- Tez No: 756199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Blockchain teknolojisinin otomotiv sektöründe tedarik zinciri üzerindeki etkisi konusunu ele almaktadır. Bu amaçla, blockchain teknolojisi (blok zinciri), tedarik zinciri ve otomotiv sektörü gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Ayrıca, blockchain teknolojisinin faydaları da listelenmiştir. Bu tez, blockchain'in otomotiv sektörü ile ilgili temel ilkelerini ve uygulamalarını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is dealing with the impact of the blockchain technology on the automotive supply chain. With this purpose, blockchain technology, supply chain and automotive sector has been defined as key words. Further, the work is listing the blockchain technology benefits. This thesis deals with an investigation on blockchain's core principles and its application areas within the automotive sector.