Blok zinciri teknolojisinin muhasebe ve denetim mesleğine etkisi
The impact of blockchain technology on accounting and auditing profession
- Tez No: 652206
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Teknoloji ve dijitalleşme şirketlerin ve sektörlerin iş yapış şeklini değiştirmekte ve her geçen gün daha da önemini arttırmaktadır. Teknolojinin en son gelişmelerinden biri olan blok zinciri teknolojisi, günümüzde birçok sektör ve kurum tarafından araştırılmaya ve uygulanmaya başlanmıştır. 2008 yılında Satoshi Nakomoto isimli kişi ya da kişiler tarafından yapılan bir çalışma ve Bitcoin'in ortaya çıkışı ile adından söz ettiren bu teknoloji daha çok ödeme işlemleri ve finans sektöründe kendine yer bulmuştur. Zaman içerisinde bu teknoloji sadece kripto paralar ve ödeme işlemleri için değil tüm sektörler için kullanılabileceği görülmüş ve çok sayıda proje geliştirilmiştir. Blok zinciri teknolojisinin kayıtları değiştirememe, şeffaflık, denetlenebilirlik, zaman damgası özellikleri sayesinde muhasebe ve denetim mesleğinin iş yapış şeklini değiştireceği düşünülmektedir. Küresel bir kayıt defteri olan blok zinciri, muhasebedeki çift taraflı kayıt düzenine göre tutulan kayıtların ve finansal raporlamanın daha şeffaf ve daha güvenilir bir şekilde hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Günümüzde mutabakat, örneklem seçme gibi bağımsız denetim mesleğinde denetçiler tarafında gerçekleştirilen birçok iş blok zinciri teknoloji sayesinde daha verimli bir şekilde yapılabilecektir. Çok fazla teknik bilgi gerektiren bu teknoloji, denetçilerin bilgi teknolojileri konusunda bilgilerini arttırmasını gerektirmektedir. Her yeni teknolojinin getirdiği faydalar olmakla birlikte, riskleri de mevcuttur. Blok zinciri teknolojisinin getireceği riskler ve bu risklerin muhasebe ve denetim mesleğinin hangi noktalarında etkileneceği araştırılmalıdır. Bu risklerin tespit edilmesi ve risklere karşı önlem alınması için özellikle iç denetim departmanlarına bu konuda büyük iş düşmektedir. Bu çalışmada blok zinciri teknolojisinin finansal muhasebe, bağımsız denetim ve iç denetim üzerine etkileri açıklanmış, test aşamasındaki uygulamalar anlatılmış ve küresel faaliyetleri olan denetim firmaların çalışmalarına yer verilmiştir. Çalışmada ayrıca blok zinciri teknolojisinin tarihsel gelişimi, temel kavramları, farklı sektörlerdeki uygulama alanları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, technology and digitalization are changing the way of companies and sectors do business and increasing their importance every day. Blockchain technology, one of the latest developments in technology, has started to be researched and applied by many sectors and institutions. This technology, which made a name for itself with the emergence of Bitcoin and a study conducted by a person or persons named Satoshi Nakomoto in 2008, has found a place in the payment transactions and finance sector. Over time, it has been seen that this technology can be used not only for cryptocurrencies and payment transactions, but for all sectors and many projects have been developed. It is thought that blockchain technology will change the way the accounting and auditing profession does business, especially due to the inability to change records, transparency, auditability, and time stamp features. As a global ledger, the blockchain will help prepare the records and financial reporting more transparent and more accurately according to the double-entry bookkeeping in accounting. Today many tasks carried out by the auditors in the independent audit profession such as reconciliation and sample selection can be done more efficiently thanks to blockchain technology. This technology, which requires a lot of technical knowledge, requires auditors to increase their knowledge on information technologies. Although every new technology has benefits, there are also some risks. The risks to be brought by blockchain technology and at what points these risks will be affected by the accounting and auditing profession should be investigated. In order to identify these risks and to take precautions against these risks, especially internal audit departments have a big job in this regard. In this study, the effects of blockchain technology on financial accounting, independent auditing and internal audit are explained, the applications in the test phase are explained, and the studies of audit companies with global activities are included. In the study, the historical development, basic concepts and application areas of blockchain technology in different sectors are explained.