Yöneticilerin bireysel değerlerinin kurumsal sosyal sorumluluk algısı üzerine etkisi
The effect of managers' individual values on the perception of corporate social responsibility
  1. Tez No: 756215
  2. Yazar: SEDA ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÇINAR ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, yöneticilerin bireysel değerlerinin sosyal sorumluluk algısı üzerine etkisini belirlemek ve arasındaki nedensel ilişkileri irdelemek ve bu ilişki örüntüsü içerisinde yöneticilerin bireysel değerlerinin hangi boyutlarının hangi kurumsal sosyal sorumluluk boyutları ile ilişkili olduğunu tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın örneklemi Türkiye'de otomotiv, gıda, sanayi ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerde görev alan üst, orta ve alt kademe yöneticilerden oluşturulmuştur. Veriler 111 kişiden oluşan bir örneklemden anket yoluyla toplanmış olup verilerin analizinde Cronbach Alfa ve basit doğrusal regresyon analiz yöntemleri kullanılmıştır. Yöneticilerin bireysel değerlerinin hangi boyutlarının kurumsal sosyal sorumluluk algılarından hangi boyutları etkilediğine bakılmıştır. Yöneticilerin bireysel değerlerinden uygunluk (conformity), evrensellik-doğa (universalism-natüre) ve evrensellik-endişe (universalism- concern) değerlerinin kurumsal sosyal sorumluluk boyutlarından müşterilere, çalışanlara, topluma ve çevreye yönelik algıları üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of the individual values of the managers on the perception of social responsibility and to examine the causal relationships between them and to determine which dimensions of the individual values of the managers are associated with which corporate social responsibility dimensions within this relationship pattern. For this purpose, the sample of the research was composed of top, middle and lower level managers working in companies operating in the automotive, food, industry and service sectors in Turkey. Data were collected through a questionnaire from a sample of 111 people, and Cronbach's Alpha and simple linear regression analysis methods were used in the analysis of the data. It was examined which dimensions of the individual values of the managers affected which dimensions from the perceptions of corporate social responsibility. It has been concluded that the values of conformity, universalism-nature and universalism-concern, which are among the individual values of the managers, have a significant and positive effect on their perceptions of customers, employees, society and the environment from the dimensions of corporate social responsibility.