The strategy of cash waqf optimization in Badan Wakaf Indonesia (BWI)
Badan Wakaf Endonezya'da (BWI) nakit para vakfı optimizasyon stratejisi
- Tez No: 756227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞUAYB GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Badan Wakaf Indonesia (BWI), vakfın potansiyelini ve ekonomik faydalarını ibadet ve toplumun güçlendirilmesi yararına gerçekleştirme hedefi olan ulusal bir nazirdir. BWI, vakıf varlıklarının, özellikle para vakıflarının güçlendirilmesinde hayati bir rol oynamaktadır. Endonezya'daki büyük para vakfı potansiyeli, henüz tam potansiyeline ulaşılamamış olsa da, para vakfı modelinin ekonomik ve sosyal kalkınma için bir alternatif haline getirmek için bir fırsat olarak degerlendirilebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, bu araştırma BWI'nin Endonezya'daki mevcut ve potansiyel nakit vakıflarını optimize etme stratejisini bulmayı amaçlamaktadır. Kullanılan araştırma yöntemi, birincil ve ikincil verileri, bazı BWI yetkilileri ve web sitesiyle yapılan görüşmeden toplanan verileri ve ayrıca araştırmayla ilgili belgeler, dergiler veya güvenilir kaynaklar verilerini kullanan nitel bir araştırmadır. Araştırmanın sonuçlarına dayanarak, araştırmacılar Endonezya vakıf kurumunda para vakfının uygulandığı ve şu anda İslam Hukuku'na uygun olduğu ve İslami bankalar aracılığıyla mevduat ve yatırım şeklinde nakit vakıf toplamaya devam ettiği sonucuna varmışlardır. BWI'nin hedeflediği hedefe ulaşmak için BWI, Maliye Bakanlığı ve Din Bakanlığı ile işbirliği yapan Nakit Vakfı Bağlantılı Sukuk gibi çeşitli kurumlarla işbirliği içinde çeşitli programlar ve ürünler oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Badan Wakaf Indonesia (BWI) is a national nazhir with the goal of realizing the potential of waqf and its economic benefits for the purpose of community empowerment and worship. BWI plays a significant role in the waqf assets empowerment, particularly cash waqf. Although the enormous potential of Indonesia's cash waqf has yet to be realized, it presents a chance to use cash waqf as an option for economic and social development. Therefore, the purpose of this research is to learn more about BWI's strategy for maximizing existing and potential cash waqf in Indonesia. A qualitative study and library research were employed, with primary and secondary data acquired through interviews with BWI personnel and the BWI website, as well as papers, journals, and other reliable sources. The study's findings led the researchers to the conclusion that cash waqf at BWI has been implemented and is currently in accordance with Islamic Law and underway, Cash waqf is collected through Islamic Financial Institution in the form of deposits and then invested. BWI produced multiple programs and products in collaboration with other organizations, such as Cash Waqf Linked Sukuk, which collaborates with the Ministry of Finance and the Ministry of Religion, to fulfill the goal set by BWI.