Psikolojik danışmanların bilinçli farkındalıkları, psikolojik esneklikleri ve temel psikolojik ihtiyaçları ile öz-duyarlılıkları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The examining the relationships between mindfullness, psychological flexibility, and basic psychological needs and self-compassion of psychological counselors
- Tez No: 756228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM TOLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikolojik danışmanların bilinçli farkındalıkları, psikolojik esneklikleri ve temel psikolojik ihtiyaçları ile öz-duyarlılıkları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi araştırmaya gönüllü olarak katılan 22-57 yaş aralığında %75,3'ü kadın ve %24,7'si erkek olmak üzere 324 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma katılımcılarına Kişisel Bilgi Formu, Öz Duyarlılık Ölçeği, Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Psikolojik Esneklik Ölçeği ve Temel Psikolojik İhtiyaçların Tatmini ve Engellenmesi Ölçekleri çevrim içi platformlar aracılığıyla uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde demografik değişkenlere göre farklılık için bağımsız örneklemler t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin tesbit edilmesi için Pearson ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Öz duyarlığı yordayan değişkenleri belirlemek amacıyla hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, psikolojik danışmanların öz duyarlılıklarının sosyo-ekonomik düzeye göre farklılaştığı, cinsiyet, yaş ve medeni duruma göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Psikolojik danışmanların eğitim ve süpervizyon alma durumlarına göre öz duyarlılık, psikolojik esneklik ve temel psikolojik ihtiyaçlar ölçeklerinden aldıkları puanlar arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Psikolojik danışmanların çalıştıkları kurumlara göre bilinçli farkındalık puanları anlamlı farklılık gösterirken, öz duyarlılık, psikolojik esneklik ve temel psikolojik ihtiyaçlar arasında fark bulunmamıştır. Psikolojik danışmanların mesleklerini isteyerek seçip seçmemelerine göre öz duyarlılık, bilinçli farkındalık ve psikolojik esneklik arasında fark bulunamamış, temel psikolojik ihtiyaçlar arasında fark bulunmuştur. Yapılan hiyerarşik regresyon analizi sonucunda temel psikolojik ihtiyaçların özerklik, ilişkisellik ve yeterlik alt boyutları ile psikolojik esnekliğin anda olma ve kabul alt boyutlarının öz duyarlığı anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştır. Araştırma sonuçları ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılarak sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between mindfullness, psychological flexibility, basic psychological needs and self-compassion of psychologial counselors. The sample of the study consists of 324 participants, of which 75.3% female and 24.7% male, ranged in age from 22 to 57, who voluntarily participated in the research. The Personal Information Form, Self-Compassion Scale, Mindfulness Scale, Psychological Flexibility Scale and Basic Psychological Needs Satisfaction and Frustration Scales were applied to respondents via online platforms. For the analysis of the data obtained from the research, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Kruskal Wallis and Mann Whitney U were used to identify the differences by demographic variables. Pearson and Spearman correlation analysis was used to determine the relationship between variables while Hierarchical regression analysis was carried out to determine the variables that predicted self-compassion. Findings showed that psychological counselors' self-compassion differs according to socioeconomic level, but does not differ according to gender, age and marital status. Also, there was a significant difference between the scores of the psychological counselors from the scales of self-compassion, psychological flexibility and basic psychological needs according to their education and supervision status. Another main finding is that the mindfulness scores of the psychological counselors differed significantly according to the institutions they worked for, while there was no difference between their self-compassion, psychological flexibility and basic psychological needs. Although there was no difference between self-compassion, mindfulness and psychological flexibility of psychological counselors whether they chose their profession voluntarily or not, a significant difference was found between their basic psychological needs. As a result of the hierarchical regression analysis, it was found that the subscale of basic psychological needs namely autonomy, relatedness and competence, and the subscale of psychological flexibility namely being present and acceptance significantly predicted self-compassion. The findings of the research were discussed in the context of the relevant literature, and conclusions and recommendations were presented based on these findings.