Evlilik uyumunun psikolojik iyi oluş, duygu düzenleme güçlüğü ve eş desteği bağlamında yordanması
Prediction of marital adjustment in context of psychological well being, difficulties in emotion regulation and spousal support
- Tez No: 756244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM TOLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı evlilik uyumu ile psikolojik iyi oluş, duygu düzenleme güçlüğü ve eş desteği arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma %57'si kadın (236) ve%43'ü erkek (177) olmak üzere toplam 413 kişi ile yürütülmüştür. Katılımcılara Çift Uyum Ölçeği (ÇUO), Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİÖO), Eş Destek Ölçeği (EDÖ)ve Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DDGÖ) ile birlikte araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Evlilik uyumunun demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek amacı ile ANOVA ve t testi, değişkenlerin birbirleri ile ilişkilerini belirlemek amacıyla Pearson korelasyon analizi ve evlilik uyumunu yordamak amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda evlilik uyumunun yaş, cinsiyet, evlilik süresi, evlenme yaşı, eşle aradaki yaş farkı, eğitim durumu, algılanan sosyoekonomik düzey, çocuk sayısı evlenme şekli ve eşle evlilik öncesi ilişki süresi değişkenlerine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Evlilik uyumu ile psikolojik iyi oluş ve eş desteği toplam puanları arasında istististiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilirken duygu düzenlemede güçlükler ölçeği toplam puanı ile anlamlı ilişki bulunamamıştır. Son olarak evlilik uyumunun bazı demografik değişkenler, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği- Farkındalık alt boyutu, eş desteği ve psikolojik iyi oluş tarafından yordandığı saptanmıştır. Bulgular alanyazın ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between marital adjustment and psychological well-being, difficulty in emotion regulation and spousal support. The research was carried out with a total of 413 people, 57% of whom were women (236) and 43% were men (177). The Demographic Information Form prepared by the researcher was applied to the participants, together with the Dyadic Adjustment Scale (DAS), Psychological Well-Being Scale (PWBS), Spousal Support Scale (SSS), and Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS). ANOVA and t-test were used to determine whether marital adjustment differed in terms of demographic variables, Pearson correlation analysis to determine the relationships between variables, and multiple linear regression analysis to predict marital adjustment. As a result of the analyzes, it was determined that marital adjustment differs according to the variables of age, gender, duration of marriage, age at marriage, age difference with spouse, educational status, perceived socioeconomic level, number of children, type of marriage and duration of relationship with spouse before marriage. While statistically significant relationships were found between marital adjustment and total scores of psychological well-being and spousal support, no significant relationship was found with the total score of the difficulties in emotion regulation scale. Finally, it was determined that marital adjustment was predicted by some demographic variables, Difficulty in Emotion Regulation Scale-Awareness sub-dimension, spousal support and psychological well-being. The findings were discussed in the light of the literature and suggestions were presented.