Menopozal sıcak basması yaşayan kadınlarda soğuk ped uygulamasının menopozal sıcak basması ve uyku kalitesine etkisi
The effect of cold pad application on menopasual hot flashes and sleep quality in women with menopasual hot flashes
- Tez No: 756248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE HÖBEK AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışma menopozal sıcak basması yaşayan kadınlarda soğuk ped uygulamasının menopozal sıcak basması ve uyku kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç-Yöntem: Araştırma İç Anadolu da bir kuran kursuna kayıtlı menopozal dönemde olan ve sıcak basması şikayeti yaşayan 40 kontrol, 40 deney grubu olmak üzere 80 kadınla tamamlandı. Veriler; Tanıtıcı Bilgi Formu, Görsel kıyaslama skalası (GKS), Pittsburgh uyku kalitesi indeksi (PUKİ) ile toplandı. Deney grubunun 8 hafta boyunca her gece uyumadan önce yastığının altına soğuk ped koyması sağlandı. Uygulama sonrası 4. ve 8. hafta sonunda kadınlar PUKİ ile tekrar değerlendirildi, kontrol grubu ise bir uygulamaya bağlı tutulmadan 4. ve 8. haftalar sonunda PUKİ ile tekrar değerlendirildi. Ayrıca kadınlar her gece yatmadan önce ve sabah uyandıklarında sıcaklık basması şiddetini GKS'ye işaretlediler. Verilerin değerlendirilmesinde Independent Sample t testi, tekrarlı ölçümlerin grup içi değerlendirilmesinde tekrarlı varyans analizi yapıldı. Grupların nitel özelliklerinin karşılaştırılmasında ise ki-kare testi kullanıldı. Bulgular: Grupların deney öncesi PUKİ ve GKS puan ortalamaları benzer bulundu. Soğuk ped uygulaması sonrası, deney grubunda ki kadınların 4. hafta PUKİ puan ortalamasının (7,7±2,1), kontrol grubundaki kadınların 4.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the effect of cold pad application on menopausal hot flashes and sleep quality in women with menopausal hot flashes.. Materials-Methods: The research was completed with 80 women, 40 in the control group and 40 in the experimental group, who were in the menopausal period and suffered from hot flashes, registered in a Quran course in Central Anatolia. Data; Introductory Information Form, Visual comparison scale (GCS), and Pittsburgh sleep quality index (PSQI) were collected. The experimental group was allowed to put a cold pad under their pillow every night before going to sleep for 8 weeks. At the end of the 4th and 8th weeks after the application, the women were re-evaluated with PUKI, while the control group was re-evaluated at the end of the 4th and 8th weeks without being tied to an application. In addition, women marked the severity of hot flashes on GCS every night before going to bed and when they woke up in the morning. Independent Sample t test was used in the evaluation of the data, and repeated analysis of variance was used in the in-group evaluation of repeated measurements. The chi-square test was used to compare the qualitative characteristics of the groups. Results: The pre-experimental PSQI and GCS mean scores of the groups were similar.