COVİD-19, dijitalleşme ve muhasebe mesleğine etkileri
COVİD-19, digitalization and its effects on accounting profession
- Tez No: 756258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ALTUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Son yıllarda gelişen teknoloji ve işletmecilikte bilgiye duyulan ihtiyacın artması muhasebe mesleğinin dijitalleşmesini hızlandırmıştır. Muhasebe mesleğinde dijitalleşme verinin bilgiye dönüşmesinden, bu bilginin paylaşılmasına kadar her süreci etkilemiştir. Bu gelişmeler ve 2020 yılı başından itibaren bütün dünyada yaşanmakta olan COVİD-19 salgını, bağımsız Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik (SMMM) hizmetlerini de önemli ölçüde değiştirmiştir. Bu çalışmanın amacı, dijitalleşmenin muhasebe hizmetlerine etkilerini BSMMM'lerin COVİD-19 salgını öncesi ve sonrası deneyimleri bağlamında ortaya koymaktır. Bu amaçla nitel bir araştırma yapılmıştır. Araştırma deseni olarak olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile 25 SMMM'den elde edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Çalışmada dijitalleşmenin muhasebe hizmetlerini etkilediği sonucuna varılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre dijitalleşmeyle birlikte kurumlara gidiş-gelişlerin azalması, zaman tasarrufu sağlanması, kırtasiyeciliğin azalması ve arşivlemenin kolaylaşması dijitalleşmenin olumlu etkileri olarak ifade edilmiştir. Dijitalleşmenin muhasebecilerin mesai saatlerini genişletmesi, iş yükünün artması, muhasebe personelinin dijital niteliklerinin artırılması ihtiyacı ve muhasebe bürolarındaki teknolojik altyapının geliştirilmesi ihtiyacı ise dijitalleşmenin olumsuz etkileri olarak ifade edilmiştir. Ayrıca katılımcıların dijitalleşmeyle birlikte bağımsız muhasebe hizmetlerinin tamamıyla uzaktan verilebilir olmasını kabul etmelerine rağmen, bu hizmet şeklinin benimsemedikleri de ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, developing technology and the increase in the need for information in business have accelerated the digitalization of the accounting profession. Digitization in the accounting profession has affected every process from the transformation of data into information to the sharing of this information. These developments and the COVİD-19 epidemic, which has been occurring all over the world since the beginning of 2020, have also significantly changed the services of Independent Certified Public Accountants (ICPA). This study aims to reveal the effects of digitalization on accounting services in the context of the experiences of independent SMMMs before and after the COVİD-19 outbreak. For this purpose, qualitative research was conducted. The phenomenology design was used as the research design. The data were obtained from 25 SMMMs with the semi-structured interview technique. The obtained data were analyzed through the content analysis technique. In the study, it was concluded that digitalization affects accounting services. According to the results of the study, the decrease in going to and from institutions, saving time, reducing paperwork, and facilitating archiving are expressed as positive effects of digitalization. The negative effects of digitalization are expressed as the expansion of the working hours of the accountants, the increase in the workload, the need to increase the digital qualifications of the accounting personnel, and the need to develop the technological infrastructure in accounting offices. It was also revealed that although the participants accepted that independent accounting services could be provided remotely with digitalization, they did not adopt this form of service.