Food consumption expenditure and composition data analysis in Turkey protein, fat carbohydrote and energy
Türkiye'deki gıda tüketim harcamaları ve kompozisyon verileri analizi: Protein, yağ karbonhidrat ve enerji
- Tez No: 76035
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT UNGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
oz TÜRKİYE'DEKİ GIDA TÜKETİM HARCAMALARI VE KOMPOZİSYON VERİLERİ ANALİZİ ENERJİ, PROTEİN, YAĞ VE KARBONHİDRAT Ünsalan, Reyhan Yüksek Lisans, Gıda Mühendisliği Tez Danışmanı: Prof. Dr. Suat Ungan Eylül 1998, 150 sayfa Devlet İstatistik Enstitüsü' nün (DİE) yapmış olduğu sınıflandırmaya göre tüketilen gıdalar tahıl ve tahıl ürünleri, et ve et ürünleri, balık, süt - süt ürünleri ve yumurta, meyveler, sebzeler, şeker ve şekerlemeler, tuz ve baharatlar, hazır yemekler ve diğer gıdalar, içecekler başlıkları altında gruplandırılmıştır. Gıdaların nem, enerji, protein, yağ ve karbonhidrat içeriklerine göre kompozisyon tabloları oluşturulmuştur. DİE 1994 tüketim harcamaları araştırmasından elde edilen datalar kullanılarak Türkiye'deki beslenme örtüsünü oluşturmak amacıyla gıda gruplarının tüketim miktarları bulunmuştur. Kişi başına düşen günlük protein, yağ, karbonhidrat ve enerji alımları hesaplanmış ve daha sonra bu değerler tavsiye edilen günlük alım miktarları ile beslenme durumunu gösterebilmek amacıyla kıyaslandırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Gıda, Tüketim, Kompozisyon, Harcamalar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FOOD CONSUMPTION EXPENDITURE AND COMPOSITION DATA ANALYSIS IN TURKEY ENERGY, PROTEIN, FAT AND CARBOHYDRATE Ünsalan, Reyhan M.S., Department of Food Engineering Supervisor: Prof. Dr. Suat Ungan September 1998, 150 pages According to the classification by the State Institute of Statistics (SIS), food items were grouped under cereal and cereal products, meat and meat products, fish, milk and dairy products and eggs, fruits, vegetables, sugar and confectionaries, salt and spices, ready meals and other foods, beverages. The composition tables were formed according to the moisture, energy, protein, fat and carbohydrate content of foods. By using the SIS 1994 survey data the consumption of these food groups were found in order to find the dietary pattern in Turkey. Daily intake of protein, fat carbohydrate and energy per capita values were calculated for Turkey as a whole as well as her seven regions. The results were further analized to make the comparison with the recommended daily allowance values of the nutrients which are used for evaluating nutritional status KEY WORDS: Food, Consumption, Composition, Expenditure