Elektronik ticarette kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in electronic commerce
- Tez No: 763110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÖZGÜR FALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Teknolojinin her geçen gün ilerlemesi ve toplumun dijitalleşmesi sonucunda internet kullanımı artmış, tüketim ve pazarlama alışkanlıkları değişmiş, elektronik ortamlar vasıtasıyla ticaret yapılmasına imkan sağlayan elektronik ticaret, tüketiciler, şirketler ve devletler tarafından tercih edilir olmuştur. Elektronik ticaretin kullanımı dolandırıcılık, tüketici uyuşmazlıkları, izin alınmaksızın yapılan ticari paylaşımlar ve kişisel veri ihlalleri gibi pek çok hukuki problemi de beraberinde getirmiştir. Hukuki problemlerin önüne geçilebilmesi için taraflara haklar ve yükümlülükler tanınmış, ulusal ve uluslararası ölçekte hukuki düzenlemeler yapılmış böylece elektronik ticaret hukukunun temelleri atılmıştır. Ülkemizde 6563 Sayılı Elektronik Ticaret Kanunu, özellikle tüketicilere yönelik olarak 6502 Sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve yine tüketicilerin verilerinin işlenmesinde önem arz eden 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu yürürlüğe girmiştir. Kanun çalışmalarıyla birlikte mesafeli sözleşmeler yönetmeliği, ticari iletişim ve ticari elektronik iletiler hakkında yönetmelik, elektronik ticarette hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcılar hakkında yönetmelik gibi yönetmelik çalışmaları da gerçekleştirilmiştir. Elektronik ticaret kullanımında hukuki ihtilafların çoğunluğu işletmelerle tüketiciler arasındaki yaşanmış, tüketicilerin şirketlere nazaran daha fazla hukuki problemle karşılaşması gereği yasa koyucu tüketicilere cayma, iade, iptal, değişim gibi pek çok hak tanırken, şirketlere bilgilendirme, kişisel verileri hukuka uygun toplama ve işleme, ticari elektronik iletiler için izin isteme gibi yükümlülükler getirmiştir. Niteliği gereği gerçek kişi olarak tanımlanan tüketiciler elektronik ticaret ortamında kişisel verilerinin hukuka aykırı toplanması, izinsiz bir şekilde işlenmesi, yayılması veya aktarılması gibi hukuki problemlerle sıklıkla karşılaşmaktadır. Bu tür problemlerin önüne geçilmesi internet ortamında tüketicilerin kişisel verilerini toplayan, işleyen veya aktaran şirketlerin kişisel verilerin korunmasına ilişkin mevzuatlarda yer alan hükümlere uyması halinde mümkün olabilecektir. Çalışmamızda elektronik ticaret ortamında kişisel verilerin korunması hem tüketiciler hem de şirketler açısından değerlendirilmeye alınacaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of the progress of technology and the digitalization of the society, internet usage has increased, consumption and marketing habits have changed, and electronic commerce, which enables trade through electronic media, has been preferred by consumers, companies and governments. The use of electronic commerce has brought many legal problems such as fraud, consumer disputes, commercial sharing without permission, and personal data breaches. In order to prevent legal problems, rights and obligations have been granted to the parties, legal arrangements were made at national and international scale, thus the foundations of electronic commerce law were laid. In our country, the Electronic Commerce Law No. 6563, the Law No. 6502 on the Protection of Consumers, especially for consumers, and the Law No. 6698 on the Protection of Personal Data, which is also important in the processing of consumers' data, entered into force. Along with the law studies, regulation studies such as the regulation on distance contracts, regulation on commercial communication and commercial electronic messages, regulation on service providers and intermediary service providers in electronic commerce were also carried out. The majority of legal disputes in the use of electronic commerce have been experienced between businesses and consumers, while the legislator gives consumers many rights such as withdrawal, return, cancellation, change due to consumers facing more legal problems than companies, companies are informed, collecting and processing personal data in accordance with the law, commercial electronic messages. has brought obligations such as asking for permission. Consumers, who are defined as natural persons by nature, frequently encounter legal problems such as illegal collection, unauthorized processing, dissemination or transfer of their personal data in the electronic commerce environment. Avoiding such problems will be possible if companies that collect, process or transfer personal data of consumers on the internet comply with the provisions of the legislation on the protection of personal data. In our study, the protection of personal data in the electronic commerce environment will be evaluated for both consumers and companies.