COVID-19 ile enfekte serum veya plazmada analiz edilen (CRP, prokalsitonin, ferritin, D-dimer, fibrinojen, AST, ALY, LDH) biyokimya laboratuvar sonuçlarının retrospektif olarak roc analizi, lojistik regresyon analizi ve diğer istatistiki testler ile değerlendirilmesi
Evalation of biochemistry laboratory results retrospectively by roc analysis, logistic regression analysis and other statistical tests, analysised in COVID-19 infected serum or plasma (CRP, procalsitonin, ferritin, D-dimer, fibrinogen, AST, aALT, LDH)
  1. Tez No: 836096
  2. Yazar: MUSTAFA FATİH HAYIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRBİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
2019 yılı sonlarında, Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde başlayıp tüm dünyaya yayılan ve 2 yılı aşkın bir süredir devam eden Covid-19 salgını, pandemi olarak yaşanmaktadır. 7 Ocak 2020'de etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir Coronavirus (2019-nCoV) olarak tanımlanmış ve SARS-CoV-2 olarak isimlendirilmiştir. Yarasaların olası doğal konak olabileceği düşünülmektedir. Tedavi konusundaki çalışmalar henüz yeterli aşamaya gelmemiştir. Covid-19 hastalığına karşı ülkemizin de üretmiş olduğu ve acil onay almış aşılar olmasına rağmen Covid-19'un ölümcül özelliği halen devam etmektedir. Bu nedenle bulaşın erken tanımlanması, önlenmesi ve en önemlisi maske, mesafe, temizlik kuralına uymak büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Covid-19 tanısı alan ve ayaktan, servis ile yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastalarda izlenen laboratuar parametrelerinden; Alanin Aminotransferazlar (ALT), Aspartat Aminotransferazlar (AST), C-Reaktif Protein (CRP), Laktat Dehidrojenaz (LDH), Ferritin, Prokalsitonin (PCT), D-Dimer ve Fibrinojen düzeylerinin; hastalığın önlenmesi, tedavi ve takibinin mortaliteyi öngörmesi açısından ROC analizi ve diğer istatistiksel analizler ile retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Sağlık Bilimleri Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı onaylanmıştır. Çalışmaya Nisan 2020-Ekim 2020 tarihleri arasında hastanemiz Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği, Covid-19 Polikliniği ile Acil Servis bölümlerine soğuk algınlığı semptomları ile başvuruda bulunan ve Dünya Sağlık Örgütü rehberine göre Covid-19 tanısı alan 100 ayaktan takip, 100 serviste takip ve 100 yoğun bakım ünitesinde destek tedavisi alan hasta verileri incelenerek hastaların yaşı ve cinsiyeti, komorbid hastalıkları, vital bulguları, yatış esnasındaki biyokimyasal (Ast, Alt, Crp, Ldh, Ferritin, Pct) ve hematolojik (Fibrinojen ve D-dimer) değerleri incelenmiştir. Covid-19 PCR ve akciğer tomografilerindeki parankimal tutulumları ile hastanede yatış süreleri kaydedilmiştir. İstatistiksel analiz için verilerin dağılımı ROC testi ile incelenecektir. İstatistiksel analizler SPSS 21.0 paket programı ile yapılacak, anlamlılık düzeyi
Özet (Çeviri)
The Covid-19 epidemic, which started in Wuhan, China's Hubei province at the end of 2019, spread all over the world and has been going on for more than 2 years, is experienced as a pandemic. On January 7, 2020, the agent was identified as a new Coronavirus (2019-nCoV) that has not been detected in humans before and was named SARS-CoV-2. Bats are thought to be possible natural hosts. Studies on treatment have not reached a sufficient stage yet. Despite the fact that there are vaccines produced by our country against the Covid-19 disease and received urgent approval, the deadly feature of Covid-19 still continues. For this reason, it is of great importance to identify and prevent the contagion early, and most importantly, to comply with the mask, distance and cleaning rules. In this study, among the laboratory parameters monitored in patients diagnosed with Covid-19 and treated in the outpatient, service and intensive care unit; Alanine Aminotransferases (ALT), Aspartate Aminotransferases (AST), C-Reactive Protein (CRP), Lactate Dehydrogenase (LDH), Ferritin, Procalcitonin (PCT), D-Dimer and Fibrinogen levels; In this study, it was aimed to evaluate the disease retrospectively with ROC analysis and other statistical analyzes in terms of the prevention, treatment and follow-up of the disease in terms of predicting mortality. Konya Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital Health Sciences Clinical Research Ethics Committee approval was approved. Between April 2020 and October 2020, 100 outpatient follow-ups, 100 inpatient follow-ups and 100 patients who applied to the Emergency Department of the Clinical Microbiology and Infectious Diseases Clinic of our hospital with cold symptoms and were diagnosed with Covid-19 according to the World Health Organization guideline, were included in the study. The patient's age and gender, comorbid diseases, vital signs, biochemical (AST, ALT, CRP, LDH, ferritin, PCT) and hematological (fibrinogen and D-dimer) values during hospitalization were examined by examining the data of patients receiving supportive treatment in the intensive care unit. Parenchymal involvement in Covid-19 PCR and lung tomography, and hospitalization times were recorded. For statistical analysis, the distribution of the data will be examined by the ROC test. Statistical analyzes will be made with the SPSS 21.0 package program, and the significance level will be considered as