İnternal rezorpsiyon kavitelerinin farklı teknikler ile doldurulduğunda dolum kalitesinin invitro olarak incelenmesi
Invitro examination of filling quality when internal resorption cavities are filled with different obturation techniques
  1. Tez No: 756452
  2. Yazar: İDİL ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HESNA SAZAK ÖVEÇOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tek köklü tek kanallı insan dişlerinde; asit demineralizasyonu ile oluşturulan düzensiz sınırlı iç rezorpsiyon kavitelerinin farklı dolum teknikleri ile doldurulmasının, dolum kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 54 adet tek köklü tek kanallı çekilmiş insan dişi kullanılmıştır. Her grupta 9 diş olmak üzere uygulanacak olan dolum tekniği ve kullanılacak pata göre 6 gruba ayrılmıştır. Rezorpsiyon kavitesini simüle etmek için; ikiye bölünen dişlerin kök uzunluğunun orta üçlüsünde olacak şekilde her iki diş segmentine ortasında 2 mm çapında ve 2 mm yüksekliğinde daireler bulunan metal diskler sabitlenmiştir. Rezorpsiyon kavitesi oluşturmak için kullanılacak demineralizasyon protokolü 11 günlük süre ile uygulanmış ve belirlenen devir sayısı sonunda metal halkalar kökün orta üçte birlik kısmından uzaklaştırılıp, artıklar temizlenmiştir. Daha sonra diş segmentleri birleştirilmiş, giriş kaviteleri hazırlanmış ve dişlerin kök kanalları Protaper Next (Dentsply Maillefer, Switzerland) döner alet eğeleri ile şekillendirildikten sonra soğuk lateral kondenzasyon, termoplastik enjeksiyon ve guttaflow ile dolum uygulanmıştır. Guttaflow kullanılan gruplar master kon ile ve master kon kullanılmadan doldurulmuştur. Soğuk lateral kondenzasyon ve termoplastik enjeksiyon gruplarında AH Plus pat ve T-endo Bioserra kanal patı kullanılarak dolum yapılmıştır. Daha sonra rezorpsiyon kavitelerinden kesit alınmış ve stereomikroskop görüntüleri ImageJ programı üzerinde değerlendirilmiştir. Örneklerdeki kavitelerde kalan boşluklar, dolumun pat ve gütaperka yüzdesi gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: Kruskal-Wallis testi sonucu kullanılan pat ve dolum yöntemine göre rezorpsiyon kavitelerinin guta perka ile doldurma yüzdeleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the effect of filling irregularly bounded internal resorption cavities created by acid demineralization with different filling techniques on filling quality. Materials and Methods: For our study, single-rooted, single-canal extracted human teeth were selected. They are divided into 6 groups according to the filling technique to be applied and the sealer to be used, with 9 teeth in each group. To simulate the resorption cavity; metal discs with 2 mm diameter and 2 mm high circles in the middle were fixed to both tooth segments in the middle third of the root length of the divided teeth. The demineralization protocol to be used to create the resorption cavity was applied for 11 days and at the end of the determined cycle number, the metal rings were separated from the middle third of the root and the residues were cleaned. Then, the tooth segments were combined, the access cavities were prepared, and the teeth were shaped with Protaper Next (Dentsply Maillefer, Switzerland) rotary instrument files, and then filled with cold lateral condensation, thermoplastic injection and guttaflow. The groups using Guttaflow were filled with and without the master cone. In cold lateral condensation and thermoplastic injection groups, filling was using AH Plus sealer and T endo Bioserra canal sealer. Then, sections were taken from the resorption cavities and stereomicroscope images were evaluated on the ImageJ program. The remaining voids in the cavities of the samples, the percentage of sealer and gutta-percha of the filling were compared between the groups. Results: The difference between the percentage of filling the resorption cavities with gutta percha or sealer according to the sealer and filling method used as a result of the Kruskal-Wallis test is statistically significant.