Farklı genişlikteki iç rezorpsiyon kavitelerinin sıcak güta perka ile doldurulmasının periodonsiyuma etkisinin sonlu elemanlar analizi ile irdelenmesi
Examining the effect of filling internal resorption cavities of different dimensions with warm gutta-percha on the periodontium using finite element analysis
  1. Tez No: 872696
  2. Yazar: ALPER KABAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı çapta iç rezorpsiyon kavitelerine sahip üst çene ön keser dişlerin kök kanallarının sıcak güta perka yöntemi ile doldurulması esnasında doku hasarına neden olabilecek periodontal ligamentteki sıcaklık artışını sonlu elemanlar analizi yöntemiyle değerlendirmektir. Mikro bilgisayarlı tomografi cihazı ile taranmış bir adet üst çene ön keser dişten Autodesk Fusion 360 (Autodesk Inc., California, ABD) programında 3, 3,5, 4 ve 4,5 mm çapında iç kök rezorpsiyonuna sahip dört adet model oluşturulmuştur. Bu modellere uygun kan damarları barındıran periodontal ligament dokusu tasarlandıktan sonra ilgili bölgeye ait konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüsünün bilgisayar programı yardımı ile segmentasyonu sonrası kemik dokusu tasarlanmıştır. Ardından oluşturulan modellerdeki kök kanallarının devamlı dalga vertikal kondansasyon ve termoplastik enjeksiyon yöntemi ile doldurulması esnasında periodontal ligamentteki sıcaklık değişiminin ölçüldüğü simülasyon Autodesk CFD 2023 (Autodesk Inc., California, ABD) programında gerçekleştirilmiştir. Modellerin periodontal ligamentindeki sıcaklığın doku hasarı için kritik sıcaklık olan 47°C'yi aşıp aşmadığı değerlendirilmiştir. Downpack aşamasında periodontal ligamentteki en yüksek sıcaklık değeri 4,5 mm rezorpsiyona sahip model için 38,5761°C, 4 mm rezorpsiyona sahip model için 38,4827°C, 3,5 mm rezorpsiyona sahip model için 38,2877°C, 3 mm rezorpsiyona sahip model için 38,2601°C olarak saptanmıştır. Backfill aşamasında 4,5 mm çapında rezorpsiyona sahip olan model 200°C sıcaklığında güta perka ile doldurulduğunda periodontal ligamentteki en yüksek sıcaklık değeri 49,7637°C, 4,5 mm çapında rezorpsiyona sahip olan model 100°C sıcaklığında güta perka ile doldurulduğunda periodontal ligamentteki en yüksek sıcaklık değeri 42,1485°C, 4 mm çapında rezorpsiyona sahip olan model 200°C sıcaklığında güta perka ile doldurulduğunda periodontal ligamentteki en yüksek sıcaklık değeri 47,3358°C, 3,5 mm çapında rezorpsiyona sahip olan model 200°C sıcaklığında güta perka ile doldurulduğunda periodontal ligamentteki en yüksek sıcaklık değeri 43,8073°C, 3 mm çapında rezorpsiyona sahip olan model 200°C sıcaklığında güta perka ile doldurulduğunda periodontal ligamentteki en yüksek sıcaklık değeri 39,887°C olarak bulunmuştur. Downpack aşamasında modellerin periodontal ligamentlerindeki sıcaklık doku hasarı oluşturabilecek değer olan 47°C'nin üzerine çıkmamıştır. Backfill aşamasında 4 ve 4,5 mm çapında rezorpsiyona sahip modeller 200°C sıcaklığında güta perka ile doldurulduğunda periodontal ligamentin sıcaklık değeri kritik sınırı aşmıştır. Bu çalışmanın sınırlamaları dikkate alınarak, iç rezorpsiyon olgularında kalan dentin kalınlığının 1 mm'den az olduğu durumlarda backfill cihazının en düşük sıcaklık ayarı olan 100°C'de kullanılmasının çevre dokuların sağlığı açısından güvenli olacağı varsayılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the tissue damage that may occur due to temperature increase in the periodontal ligament during obturating the root canals of maxillary central incisors with internal resorption cavities of different diameters with the warm gutta percha method. Four models with internal root resorption of 3, 3.5, 4, and 4.5 mm diameter were created in the Autodesk Fusion 360 (Autodesk Inc., California, ABD) program from a maxillary central incisor tooth scanned with micro-computed tomography. After designing the periodontal ligament tissue containing blood vessels suitable for these models, the bone tissue was designed after the segmentation of the cone beam computed tomography image of the relevant region with the help of a computer program. Then, the simulation in which the temperature change in the periodontal ligament was measured during the filling of the root canals in the created models with the continuous wave vertical condensation and thermoplastic injection method was carried out in the Autodesk CFD 2023 (Autodesk Inc., California, USA) program. It was evaluated whether the temperature in the periodontal ligament of the models exceeded 47°C, which is the critical temperature for tissue damage. At the downpack stage, the highest temperature in the periodontal ligament was 38.5761°C for the model with 4.5 mm resorption, 38.4827°C for the model with 4 mm resorption, 38.2877°C for the model with 3.5 mm resorption, 38.2601°C for the model with 3 mm resorption. At the backfill stage, when the model with 4.5 mm diameter resorption was filled with gutta percha at 200°C, the highest temperature in the periodontal ligament was found to be 49.7637°C, when the model with 4.5 mm diameter resorption is filled with gutta percha at 100°C, the highest temperature in the periodontal ligament was 42.1485°C, when the model with 4 mm diameter resorption is filled with gutta percha at 200°C the highest temperature in the periodontal ligament was 47.3358°C, when the model with 3.5 mm diameter resorption is filled with gutta percha at 200°C, the highest temperature in the periodontal ligament was 43.8073°C and when the model with 3 mm diameter resorption was filled with gutta percha at 200°C, the highest temperature in the periodontal ligament was found to be 39.887°C. During the downpack phase, the temperature in the periodontal ligaments of the models did not exceed the 47°C required for tissue damage. In the backfill stage, when models with 4 and 4.5 mm diameter resorption were filled with gutta percha at 200°C, the temperature of the periodontal ligament exceeded the critical limit. Within the limits of this study, it can be said that in internal resorption cases, when the remaining dentin thickness is less than 1 mm, using the backfill device at the lowest temperature setting of 100°C is safe for the health of the surrounding tissues.