Yeni medyada nefret söylemi: Hayko Cepkin örneği
Hate speech in new media: The case of Hayko Cepkin
  1. Tez No: 756485
  2. Yazar: ZEYNEP EKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Nefret söylemi genel olarak bir toplumdaki dezavantajlı kişi ya da gruplara yönelen ve içerisinde aşağılama, ötekileştirme, ırkçılık gibi nefret biçimleri taşıyan bir ayrımcılık pratiğidir. Nefret söylemi içinde yeşerdiği toplumsal yapının kültürel kodlarını taşımaktadır. İktidarın ideolojik aygıtlarından biri olarak medya da nefret söyleminin üretildiği ve pekiştirildiği bir mecradır. Teknolojik gelişmelerle birlikte hayatımıza giren yeni medya ise nefret söyleminin üretilmesine ve dolaşıma sokulmasına olanak sağlamaktadır. Toplumdaki dezavantajlı kişi ya da toplumsal gruplar yeni medya ortamlarında etnik kimlikleri, inançları ya da cinsel yönelimleri gibi özelliklerinden dolayı nefret söyleminin hedefi olmaktadırlar. Bu tez çalışmasında yeni medya ortamının video paylaşım ağlarından biri olan Youtube'da Hayko Cepkin örneği üzerinden üretilen ve dolaşıma sokulan nefret söylemi incelenmiştir. Bu amaçla Youtube'da yer alan Hayko Cepkin videolarına yapılan kullanıcı yorumları arasından nefret ifadeleri içeren örnekler seçilmiştir. 1 Ocak- 30 Haziran 2022 zaman aralığında incelenen Youtube kullanıcı yorumlarında, Hayko Cepkin'e yönelik üretilmiş nefret söylemi içeren yorumlar arasından seçilen örnekler Teun van Dijk'in Eleştirel Söylem Analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, Hayko Cepkin'in başta etnik kimliği olmak üzere çok sayıda ötekileştirici, düşmanlaştırıcı ve aşağılayıcı nefret ifadelerine hedef olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Hate speech is a practice of discrimination that generally targets the disadvantaged persons and/or groups in a society, and comprises forms of hate such as humiliation, marginalization, and racism. Hate speech carries the cultural codes of the social structure in which it flourishes. And media, as an ideological device of the political power, is a sphere where hate speech is produced and consolidated. New media that has come in our lives together with technological developments allows hate speech to be produced, and released into free circulation. Disadvantaged persons and/or social groups in the society have become the targets of hate speech in new media spheres due to their characteristics such as their ethnic identities, beliefs, and sexual orientations. In this dissertation, hate speech that is produced, and circulated through the example of Hayko Cepkin in YouTube, one of the video sharing networks of the new media was examined. For this purpose, from the user comments made to Hayko Cepkin's videos, examples comprising hate expressions were selected. Through the YouTube user comments examined between the dates of January 1st and June 30th 2022, the examples selected from the comments comprising hate speech against Hayko Cepkin were analyzed by Teun van Dijk's Critical Discourse Analysis method. As a result of this analysis, it was revealed that Hayko Cepkin, notably due to his ethnic identity, has been the target of numerous marginalizing, hostilizing, and humiliating hate expressions.