Farklı spor branşlarındaki sporcuların ayak plantar basınç değerlendirmeleri
Foot plantar pressure evaluations of athletes in different sports branches
- Tez No: 756487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada farklı branşlardaki sporcuların statik duruş ve yürüyüş sırasındaki dinamik plantar basınç analizlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza 9 Amerikan fulbolcu (22.5±5.2 yıl; 176.7±6.0 cm; VKİ (Vücut Kitle İndeksi) =26.1±6.1kg/m2, deneyim yılı=5.2 ± 3.4 yıl), 15 badminton oyuncusu (19.00±3.0 yıl; 169.4±0.9 cm; VKİ=22.0±1.6kg/m2), 25 futbolcu (20.66±1.3 yıl; 178.4±4.64 cm; VKİ=23.5±1.8kg/m2), 15 halk oyuncu (20.6±1.7 yıl; 164.9±5.8 cm; VKİ=20.6±1.7kg/m2) ve 25 sedanter birey olmak üzere (21.0±2.3 yıl; 177.5±4.8 cm; VKİ=23.3±2.1kg/m2) toplam 89 katılımcı gönüllü olarak dahil edilmiştir. Katılımcıların EMED-XL (Novel gmbh, Almanya) marka plantar basınç ölçüm cihazı ile statik duruş ve dinamik yürüyüş sırasında plantar basınç ölçümleri yapılmıştır. Ayak dinamik değerlendirmelerde normal dağılım gösteren değişkenler bakımından gruplar, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile normal dağılım göstermeyen değişkenler bakımından ise Kruskal Wallis testi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study's objective was to assess athletes' dynamic plantar pressure assessments while they were standing and walking in various branches. Our study included 9 American football players (22.5±5.2) years; 176.7±6.0 cm; BMI=26.1±6.1kg/m2, years of expe-rience=5.2±3.4 years), 15 badminton players ((19.00±3.0 years; 169.4±0.9 cm; BMI= 22.0±1.6kg/m2), 25 soccer players (20.66±1.3 years; 178.4±4.64 cm; BMI=23.5±1.8kg/m2), 15 folk dance groups (20.6±1.7 years; 164.9±5.8 cm; BMI=20.6±1.7) A total of 89 participants, including 25 sedentary individuals (21.0±2.3 years; 177.5±4.8 cm; BMI=23.3±2.1kg/m2), were included voluntarily. The participants were measured with EMED-XL (Novel gmbh, Germany) plantar pressure measuring equipment. Measurements were taken during static posture and active walking. In dy-namic evaluations, groups were compared using the Kruskal-Wallis test for non-normally distributed variables and one-way analysis of variance (ANOVA) for regularly distribu-ted variables.