Adli yargı yerlerinde görülen idari uyuşmazlıklar
Administrative disputes heard by judicial courts
  1. Tez No: 756491
  2. Yazar: TARIK KIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYHAN TEKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İdari makamların idare hukuku alanında gerçekleştirdiği faaliyetlerden doğan uyuşmazlıklar idari uyuşmazlıklar olarak adlandırılmaktadır. İdari yargı sisteminin uygulandığı ülkemizde, idari uyuşmazlıklar kural olarak idare hukuku alanında uzman mahkemeler olan idari yargı yerlerinde görülmektedir. Buna karşın; kimi idari uyuşmazlıkların çözümü, öğretideki genel kabul ve yerleşik yüksek mahkeme içtihatları doğrultusunda adli yargı yerlerine bırakılmıştır. Ayrıca birçok idari uyuşmazlık da kanun hükümleriyle adli yargının görev alanına dahil edilmiştir. Bu çalışmada; idari yargı ve görev alanı hakkında özet mahiyetinde açıklamalara yer verildikten sonra, adli yargı yerlerinde görülen idari uyuşmazlıklar başta Uyuşmazlık Mahkemesi olmak üzere, yüksek mahkeme içtihatları çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The disputes arising from the activities of administrative bodies in the field of administrative law constitutes administrative disputes. In accordance with the administrative judiciary system adopted in our country, most administrative disputes are resolved in administrative courts, which are the specialized courts in administrative law. However, in line with the decisions of high courts and views in the literature, resolution of some administrative disputes are left to the judicial courts. Also, some administrative disputes are included in the jurisdiction of the judicial courts by provisions of law. In this study; after giving brief explanations about the administrative judiciary and the scope of its subject matter jurisdiction, the subject matter of“administrative disputes heard by judiciary courts”are covered in the light of the decisions of high courts, mainly The Court of the Jurisdictional Disputes.